„Активна работа“: Пореден министър с обещание за туристически гаранционен фонд
Министър Зарица Динкова представи пред ресорната комисия в парламента целите и приоритетите на нейното управление
Новият редовен министър на туризма Зарица Динкова обеща „активна работа“ в посока реализирането на идейния проект на бившия служебен министър Илин Димитров за създаването на туристически гаранционен фонд. Това стана ясно от нейните думи при представянето в ресорната парламентарна комисия на екипа си и приоритетите в работата на ведомството.
Припомняме, че в края на месец март, буквално в последните си дни като служебен министър на туризма, Илин Димитров представи пред бранша и медиите идеен проект за туристически гаранционен фонд. От бранша се оплакаха, че не са били предварително поканени на среща за неговото обсъждане, а са разбрали в последния момент.
Предстоят редица срещи с бранша и заинтересуваните лица, за да се доуточнят всички детайли около гаранционния фонд и от септември предстои конкретизация, каза зам.-министъра на туризма Ирена Георгиева по време на Комисията по туризъм, която се проведе в четвъртък.
Какъв беше идейният проект?
Превантивен контрол върху дейността на туроператорите, задължителна туристическа застраховка и самият гаранционен фонд – това са трите стълба, върху които е разработен идейният проект.
Идеята е за фондът първоначално да се ползва заемен капитал – 5 млн. лева или 10 млн. лева – който ще се възстановява от участниците в него. Вноските ще се определят като процент от оборота на агенциите – 0.1%, което към момента означава вноски между 80 и 1000 лв., уточниха при представянето на проекта през март от МТ.
Замисълът е фондът да покрива изплащането на обезщетения над лимита на отговорност по застраховката в случаи на несъстоятелност, при временна неплатежоспособност (проблем с ликвидността) и при евентуални непредотвратими и извънредни обстоятелства.
Обещания
От повече от 10 години в България се говори за създаване на туристически гаранционен фонд. Браншът настоява, а правителството обещава. И така години наред, без да има реално предприети мерки в посока създаването на фонда.
В миналото бе създаден проект от бизнеса за такъв фонд. Въпросът за съществуването му се изостри при няколко фалита на туроператори в миналото, но ефектът от един от тях бе, че се повиши цената на полицата „Отговорност на туроператора“. Впоследствие, по време на пандемията, когато заради въведените от държавите ограничения редица пътувания бяха забранени, повечето туроператори поставиха същия въпрос.
При липса на такъв фонд и без яснота дали той трябва да се прилага в случай на подобно събитие от световен мащаб, въпросът отново се актуализира. Създаването му бе специално посочено от няколко партии при преговорите за съставяне на правителство през есента на 2021 г., но въпреки това реални стъпки не бяха направени.
Предстои да видим дали новият министър на туризма най-накрая ще задейства реалното създаване на туристически гаранционен фонд.
Приоритети
Осигуряване на благоприятна среда за успешен туризъм, развитие на конкурентноспособност чрез дигитална трансформация, позициониране на Бранд „България“, диверсификация на туристическия продукт. Това са част от целите, които си е поставила Зарица Динкова като министър на туризма.
Тя обяви, че се обсъжда и нова програма за разрешаване на въпроса с текучеството на кадри в туризма и повишаването на квалификацията им чрез обучение. И допълни, че вече се проучват възможните източници на финансиране, в това число се обсъждат варианти за разширяване на дуалното обучение с включването на нови професии, от които да се възползва секторът.
По време на изслушването в комисията министър Динкова каза, че се очаква общият брой регистрации на туристи в местата за настаняване да достигне 4.5 милиона за периода юни – октомври 2023 г., с което почти ще се изравни с резултатите преди COVID кризата.