Американското разузнаване оценява умственото състояние на Путин
Притесненията са, че руският лидер е все по-нестабилен и ирационален, а доклади отчитат промяна в поведението му спрямо преди

© ECONOMIC.BG / БТА
Американското разузнаване е поставило оценката на умственото състояние на руския президент Владимир Путин като свой основен приоритет през последните дни. Службите се опитват да установят как моментното му ментално здраве влияе на решението да ескалира толкова бързо криза в Украйна.
Според източници на CNN, запознати с действията на разузнаването, наблюденията върху умственото състояние на Путин са започнали след множеството публични спекулации, че поведението му става все по-нестабилно и ирационално. След стартиралата инвазия в Украйна миналата сряда висши американски служители поискаха от разузнавателните агенции да съберат всякаква нова информация за това как се справя руският лидер и как мисленето му е повлияно от неочаквано единния и твърд отговор от страна на европейските страни и техните съюзници.
Американската разузнавателна общност е прекарала десетилетия в профилиране на бившия офицер от КГБ, който ефективно управлява Русия от 1999 г. Но въпреки че Съединените щати разполагат с огромни институционални познания за Путин, те имат прословуто лош поглед върху ежедневното му вземане на решения. За служителите на щатските служби Кремъл остава „твърда мишена“ – невероятно трудно да се проникне чрез традиционния шпионаж.
Не е имало нова цялостна оценка, която да показва конкретна промяна в общото здраве на Путин, каза американски служител. Службите са нащрек за възможността стратегията на руския лидер да създава нестабилност, за да накара САЩ и съюзниците им да му дадат това, което иска, страхувайки се, че може да направи нещо още по-лошо.
Но внезапният интерес на разузнаването отразява усещането сред някои служители там, че вземането на решения от Путин за Украйна е нехарактерно, може би поради това, което някои предишни разузнавателни доклади показват – че причината е продължителната изолация по време на пандемията.
Всичко, което САЩ имат е в областта на предположенията, защото решенията и изявленията на Путин изглежда нямат смисъл“, каза единият източник, запознат с последните доклади на разузнаването по темата. „В продължение на десетилетия Путин е действал по доста специфичен шаблон.“
На секретен брифинг за депутати в понеделник вечерта Аврил Хейнс, директор на националното разузнаване, е казал, че американската разузнавателна общност няма добра представа за състоянието на ума на Путин, според присъстващ депутат.
Републиканският сенатор Чък Грасли от Айова, който е присъствал на брифинга в Сената, потвърди, че менталното състояние на Путин е обсъждано, но отказа да даде подробности за споделеното. Той обаче казва, че се тревожи за начина на мислене на Путин.
Десетки необработени разузнавателни доклади
Разузнавателната общност е изготвила множество необработени разузнавателни доклади от източници, докато информацията за войната се излива. Един такъв доклад, разпространен до повече от дузина агенции, се позовава на източник, според когото поведението на Путин е станало „силно тревожно и непредвидимо“ само през последните два дни, според копие, получено от CNN.
ФБР е получило информация от източник, който и преди е бил използван и е бил потвърден, според която Путин е „изразил изключителен гняв“ срещу западните санкции, въведени в отговор на атаката му срещу Украйна, и „чувства, че санкциите са ескалирали ситуацията по-бързо, отколкото той очакваше и отвъд това, което смята за редно.“ Кои точно санкции толкова са вбесили Путин, не е известно – тази част от доклада е редактирана.
Докладът също така отбелязва, че разпространението на точна информация за войната е изключително ограничено в Русия, дори за най-високите нива на обществото.
Например, според доклада много хора с добри връзки и със средства да напуснат Русия преди затварянето на летищата и границите са останали в страната. А това предполага, че не са знаели предварително за затварянето.
Докладът, който произхожда от ФБР, идва с някои предупреждения – в него се признава, че източникът, предоставил информацията на ФБР, „може да е предоставил информацията, за да повлияе“ на вземането на решения в САЩ. С други думи, че това може да бъде информационна операция, предназначена да манипулира Съединените щати.
И служителите предупреждават, че необработеното разузнаване не трябва да се приема за факт.
Но докладът все пак накара други агенции в администрацията на Байдън да поискат от ФБР да се свържат със своя източник за допълнителна информация.
Службата на директора на националното разузнаване, ЦРУ и ФБР са отказали коментар за CNN.
Дълга история
Спекулациите за психичното здраве на Путин започнаха, след като той изнесе реч в четвъртък, разказвайки изкривена, ревизионистка история, която претендираше да оправдае намесата му в Украйна. Сенатор Марко Рубио, републиканец от Флорида, туитна в петък, че Путин „винаги е бил убиец, но проблемът му сега е различен и значителен“. Вероятно той базира оценката си на доклади от разузнаването, дадени му като заместник-председател на Сенатския разузнавателен комитет.
Иска ми се да мога да споделя повече, но засега мога да кажа, че е доста очевидно за мнозина, че нещо не е наред с Путин“, написа Рубио. „Би било грешка да се предположи, че Путин ще реагира по същия начин, както преди 5 години.“
За някои смелостта на Путин да нахлуе, както и неговата подразбираща се заплаха да използва ядрени оръжия, представлява промяна на внимателно изчислените и далеч по-ограничени военни кампании, които той е започвал в миналото. Видеозаписи на руския президент, който седи на десетки крачки от своите висши военни съветници по време на срещи, само подчертават образа на изолиран лидер, действащ само по собствено усмотрение.
До неделя бившият посланик в Русия Майкъл Макфол написа в Twitter, че Путин се е променил и вече звучи „напълно откъснато от реалността“ и „безкомпромисно“. Бившият директор на Националното разузнаване Джим Клапър, който е анализатор по националната сигурност в CNN, също нарече Путин „невъзмутим“ и предупреди: „Притеснявам се за неговата острота и баланс“.
Други дългогодишни наблюдатели на Путин обаче твърдят, че последните действия на руския президент са относително близки до предишните оценки на разузнаването. Те отбелязват, че руският лидер отдавна е демонстрирал готовност да рискува военно поражение в операции, за които Съединените щати смятаха, че нямат шанс за успех. Дава се пример със заповедта за второ нахлуване в Чечения през 1999 г. – само три години, след като руските военни вече бяха разбити там.
„Това не се различава от всичко, което е казвал преди, той просто казва всичко наведнъж и по много категоричен начин. Той е готов да направи неописуеми неща, но винаги е бил готов да прави неописуеми неща“, каза Бет Санър, анализатор по националната сигурност на CNN.
Путин не е луд или невъзмутим“, каза Санър. „По-скоро е силно емоционален в момента заради това, в което се канеше да се впусне. Той беше много, много изолиран, което допринася за това емоционално усещане. Но аз не мисля, че е луд“.
Един американски служител повтори тази оценка пред CNN, като твърди, че Путин действа по начин, за който отдавна е сигнализирал, че е способен. Вместо промяна в умствената му острота, източникът казва, че той просто се ядосва, което прави невъзможно висшите му съветници да му дават откровени оценки.
Дори неговата команда да приведе в готовност руските сили за ядрено възпиране не е безпрецедентна. През 2014 г., когато Путин анексира Крим, той пак повдигна възможността да постави ядрените си сили в повишена готовност, което тогава, както и сега, извади призрака на ядрените оръжия.
Ядрената доктрина на Русия, публикувана през 2020 г., също включва ядрена политика за първа употреба. Кремъл „запазва правото си да използва ядрени оръжия, включително за предотвратяване на ескалация на военни действия и тяхното прекратяване при условия, които са приемливи за Руската федерация и/или нейните съюзници“.
Все пак източник, запознат с последните доклади на разузнаването по темата, каза, че е „трудно да се стигне до заключение за каквато и да е увереност по отношение на душевното състояние на Путин“.
SIGINT, или „разузнаване на сигнали“, е термин на разузнавателната общност, който се отнася до прихванати комуникации.
Комуникацията в реално време между лидерите на руския кабинет“, каза този човек, е „много трудна мишена“.
В крайна сметка този служител и други казват, че разбирането на неотдавнашното поведение на Путин е въпрос на анализ, а не на разузнаване. Възможно е, казват служители, никога да не бъде получен отговор.