Войната оставя руснаците и без iPhone
Много западни компании вече не искат да имат нищо общо с Русия, заради инвазията в Украйна

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Големи американски марки, включително Apple, Google, Ford и Harley-Davidson, спряха продажбите и се дистанцират от Русия заради нахлуването ѝ в Украйна. Така те се присъединяват към нарастващ списък с компании – от спедитори през производители на автомобили до енергийни компании, които избягват страната.
Apple Inc заяви, че е спряла продажбите на iPhone и други продукти в Русия, Google изхвърли руските държавни издатели от своите новини, Ford Motor каза на руския си производствен партньор, че преустановява операциите в страната, а Harley-Davidson Inc спря бизнеса си и доставките на своите велосипеди.
По-рано най-големите корабни линии в света – MSC и Maersk – спряха контейнерните превози до и от Русия, задълбочавайки изолацията на страната.
Западът наложи тежки ограничения на Русия, за да изолира икономиката ѝ от световната финансова система, принуждавайки компаниите да спрат продажбите, да прекъснат връзките си и да откажат инвестиции на стойност десетки милиарди долари.
Ние сме дълбоко загрижени за руската инвазия в Украйна и сме с всички хора, които страдат в резултат на насилието“, каза Apple в изявление, в което обявява, че спира продажбите в Русия. И не само на iPhone, но и на други мерки, включително ограничаване на Apple Pay.
Много компании започнаха да се отдалечават от Русия, след като вчера тя започна масирани удари срещу украински градове, убивайки цивилни граждани.
Ford е дълбоко загрижен за нахлуването в Украйна и произтичащите от това заплахи за мира и стабилността. Ситуацията ни принуди да преоценим операциите си в Русия“, съобщава компанията.
Nike Inc направи покупките на стоки от своя уебсайт и приложение недостъпни в Русия, тъй като не може да гарантира доставките си в страната, показа актуализация на уебсайта на производителя на спортни облекла.
Ходовете на MSC и Maersk означават, че Русия – единадесетата по големина икономика в света и доставчик на една шеста от всички стоки – сега е ефективно отрязана от голяма част от корабния капацитет на земното кълбо.
За да спре масовото изтегляне на компании, Москва заяви във вторник, че временно ще ограничи чуждестранните инвеститори да продават руски активи. Енергийните компании BP Plc и Royal Dutch Shell Plc обаче вече са решили да изоставят руския си бизнес, а водещи банки, авиокомпании, автомобилни производители и други съкратиха кораби и прекратиха партньорства.
Австрийската Raiffeisen Bank International се стреми да напусне Русия, казаха пред Reuters двама души, запознати с въпроса. Това ще я направи първата европейска банка, която предприема подобно действие.
Glencore Plc заяви, че преразглежда всички бизнес дейности в Русия, включително дялове си в EN+ и „Роснефт“.
Корпоративният свят изгражда крепост, за да изолира Русия от международната общност“, каза Харгрийвс Лансдаун, старши анализатор по инвестиции и пазари Сузана Стрийтър.
Енергийните компании първи отхвърлиха Русия, а във вторник френската петролна и газова група TotalEnergies заяви, че повече няма да предоставя капитал за нови проекти в Русия.
Paramount Pictures пък е последното холивудско студио, което спря разпространението на филми в Русия, като обяви във вторник, че ще постави на пауза излизането на предстоящите заглавия The Lost City и Sonic the Hedgehog 2.
Фирмите за картови разплащания Visa Inc и Mastercard Inc блокираха множество руски финансови институции от мрежата си.
Големите производители на автомобили и камиони, включително Volvo Cars, AB Volvo, General Motors Co, Harley-Davidson и Jaguar Land Rover, също прекъснаха износа за Русия. BMW заяви, че прекратява местното производство и износа на автомобили за Русия.
Финландската компания за телекомуникационно оборудване Nokia се присъедини към Ericsson и спира доставките за Русия, за да спази санкциите.
Базираната в Швейцария компания, която построи газопровода „Северен поток 2“ от Русия до Германия, ще подаде молба за влизане в процедура по несъстоятелност, казаха двама източника, запознати със ситуацията.
Съединените щати ограничиха износа на технологичен хардуер, включително компютри, сензори, лазери, навигационни инструменти, телекомуникации, аерокосмическо и морско оборудване, което накара много технологични компании, като Dell Technologies Inc, да спрат продажбите в Русия.