Антикорупционна прокуратура стартира от ноември
Проверяват 6000 души от високите етажи на властта по нов модел

Нова антикорупционна структура, която ще проверява високопоставените чиновници, трябва да заработи от ноември 2015 г. Това е записано в Проект на актуализирана стратегия за противодействие и превенция на корупцията, която правителство трябва да приеме на заседанието си на 1 април 2015 г., предаде БГНЕС.
Стратегията ще бъде представена от вицепремиера Меглена Кунева. Новата структура, известна и като Комисия по интегритет, ще обработва декларациите за конфликт на интереси и за имуществено състояние, които попълват високопоставените чиновници и политическите лица във властта. Занапред обработката на декларациите на около 6000 високопоставени лица ще става само по електронен път. Съдържанието им ще бъде разширено, с цел подобряване на анализа на риска и разкриване на корупционни деяния.
С промяна в редица закони ще се осигури възможност и за внезапни проверки при съмнение за необяснимо богатство или съмнения за конфликт на интереси. Целта е бъдещата Комисия по интегритет да е проактивна и да следи за забогатяване на кръга от лица, които подлежат на мониторинг, а не както е сега - имуществените декларации и тези за конфликт на интереси да бъдат представяни за сведение.
Друг ключов елемент в антикорупционната стратегия, която правителството трябва да приеме идната сряда, е създаването на Специализирано звено за разследване на корупционни деяния на служители, заемащи висши държавни постове (президент, премиер, министри, заместник-министри, депутати, евродепутати, магистрати, ръководители на държавни комисии, агенции, омбудсман, областни управители, кметове, общински съветници и др.) или т.нар. "антикорупционна прокуратура".
Новият орган няма да е извън съдебната власт, каквото бе първоначалната идея на правосъдния министър Христо Иванов. Според стратегията на Кунева, антикорупционното специализирано звено ще е към главния прокурор, който по действащия Закон за съдебната власт може да предостави ръководството на определен от него държавен обвинител. Звеното ще бъде създадено с тристранно споразумение между прокуратурата, ДАНС и МВР. Т.нар. "антикорупционна прокуратура", която ще се опита да копира действащата в Румъния идентична структура, ще трябва да заработи преди края на годината.