Apple и Amazon се присъединяват към офертата на Foxconn за бизнеса с чипове на Toshiba
Бизнесът с NAND памети на Toshiba предизвика огромен интерес сред технологичните компании по света

~ 2 мин.
Технологичните гиганти Apple и Amazon ще се присъединят към офертата на Foxconn за полупроводниковия бизнес на Toshiba. Това каза председателят на Foxconn Тери Гу в понеделник, предаде Reuters, позовавайки е на източници от Nikkei.
В интервю за вестника Гу коментира, че двата гиганта планират „да инвестират в чипове“. Не е ясно обаче дали става дума за пряка инвестиция в полупроводниковото звено или ще финансират сделката. Представители на Apple и Amazon не бяха на разположение веднага за коментар.
В офертата към Toshiba тайванската Foxconn, официално известна под името Hon Hai Precision Industry Co Ltd, също така си партнира с японската Sharp Corp, която е нейна собственост.
Toshiba до голяма степен зависи от продажбата на полупроводниковия си бизнес, за да покрие разходите от милиарди долари във фалиралото ѝ ядрено звено Westinghouse в САЩ. Поделението за полупроводници на Toshiba е второто по големина производство на NAND чипове в света.
Заради задълбочените си връзки с Китай Foxconn не се смята за водещ претендент за придобиването на звеното, което се оценява най-малко на 18 млрд. долара. Японското правителство заяви, че ще блокира всяка сделка, която би рискувала прехвърлянето на ключова технология за чипове извън страната.
Бизнесът с NAND памети на Toshiba предизвика огромен интерес сред технологичните компании по света. В битката се включиха Apple, Amazon, Google, Western Digital, Silver Lake и други гиганти в сектора.
През април тайванската Foxconn обяви, че е готов да инвестира 27 млрд. долара в бизнеса на Toshibа за NAND памети. Малко по-късно стана ясно, че Apple планира да обедини усилията си с тези на Foxconn.
Компанията от Купертино е сред основните клиенти на подразделението за NAND памет. Amazon пък има интерес в закупуването му, за да снабдява с компонентите своите сървъри за данни, вместо да се налага да разчитат на производители на чипове.