Аутомотив секторът в България, Румъния и Сърбия: Забавен растеж, но 33% скок на печалбата
Индустрията продължава да е един от водещите работодатели в региона, осигурявайки работа на близо 317 000 души

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Общите приходи на компаниите от автомобилния сектор в Румъния, България и Сърбия достигнаха 43.5 милиарда евро (49.3 милиарда долара) през 2023 г., което представлява ръст от 5.2% на годишна база. Това е по-бавен темп спрямо 20-процентното увеличение, регистрирано през 2022 г., сочи анализ на SeeNext, базиран в София доставчик на бизнес информация, публикуван в четвъртък.
Значителен скок на печалбата и заетостта
Подкрепена от силното представяне на сегментите за автомобилни части, аксесоари и електроника, нетната печалба на автомобилната индустрия в региона скочи с 33% на годишна база до 691 милиона евро. Този ръст идва след 14-процентен спад през предходната година, се казва в проучването на SeeNext, озаглавено „Автомобилната индустрия в Югоизточна Европа: преодоляване на препятствия по пътя към електромобилността“.
Автомобилният сектор продължава да бъде един от водещите работодатели в региона, осигурявайки работа на близо 317 000 души. През 2023 г. е отбелязано скромно увеличение от 118 нови работни места.
Интеграция в глобалната верига на стойността
Освен че има ключова роля в икономическото производство на трите страни, автомобилният сектор е дълбоко интегриран в световната верига на стойността. През 2024 г. Румъния се откроява като единствената страна с комбиниран търговски излишък в основни продуктови категории, включително леки автомобили, превозни средства за превоз на стоки и автомобилни части и аксесоари.
България отбеляза най-висок годишен ръст на износа в тези категории – 34.4%, следвана от Румъния с 11.8%, докато Сърбия регистрира спад от 16.9%. Въпреки че прякото излагане на заплахата от увеличени американски мита е ограничено, силната интеграция на региона в европейската верига на доставки го прави уязвим към по-широки търговски сътресения.
Чуждестранни инвестиции и сектори
Чуждестранните инвестиции продължават да доминират в автомобилния сектор в региона, като към края на 2024 г. 62.5% от компаниите са с мажоритарно участие на чуждестранни субекти. Германските инвеститори са начело с дялове в 122 компании, следвани от Франция с 39, а Нидерландия и Италия контролират по 36 дружества.
По сектори, производителите на части и аксесоари съставляват 66.2% от индустрията, следвани от електрониката със 17.3%, външните части с 10.5%, автомобилните производители с 3.9% и гумите с 2.1%.
Напредък на електромобилността и предизвикателства пред инфраструктурата
Въпреки че автомобилите с двигатели с вътрешно горене (ДВГ) продължават да доминират в автомобилния парк на региона, електрическата мобилност бавно напредва, подтикната от регулации, инвестиции и променящи се потребителски предпочитания. През 2024 г. навлизането на изцяло електрически автомобили се забави, като те съставляват 6.2% от новите регистрации в Румъния, 3.8% в България и 1% в Сърбия.
Хибридните електрически превозни средства отбелязват по-бърз растеж, съставлявайки 37% от новите регистрации в Румъния, 2.3% в България и 31.7% в Сърбия. Плъг-ин хибридите заемат 4.3% от пазара в Румъния и 3.4% в България.
През 2024 г. напредъкът в инфраструктурата за зареждане на електрически превозни средства остава неравномерен. Румъния отчете 4566 зарядни станции, а България – 3020, което показва бързо подобрение, макар и все още да изостава от повечето си партньори в ЕС. Сърбия изостава още повече, с едва около 200 зарядни станции.