България е първа по спад на биоземеделски площи в ЕС
Органичното земеделие в Европейския съюз (ЕС) се разраства с устойчиви темпове

Органичното земеделие в Европейския съюз (ЕС) се разраства с устойчиви темпове. Тенденцията в България е в обратната посока. Страната ни е на първо място в общността по спад на площите, заети с биологично отглеждани култури, през 2014 г., показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
През миналата година площите за органично земеделие у нас са намалели с 15 на сто (8 373 ха). Втори по спад е Кипър с 10 на сто (428 ха). Същевременно обаче у нас е отчетен силен ръст на броя на регистрираните биологични производители – с почти 40 на сто за година.
В Хърватия, Малта и Словакия ръстът е от над 10 на сто. В абсолютно отношение обаче лидер по ръст е Испания – със 100 300 ха, следвана от Италия – със 70 700 ха.
Площите ЕС за биологично отглеждани култури са се увеличили с 2,3% през миналата година спрямо предходната до 10,3 млн. ха. Ръстът се е ускорил значително спрямо увеличението, отчетено през 2013 г. - 0,2%.
Делът на площите за органично земеделие от общите обработваеми полщи също плавно също плавно се увеличава - почти 6 на сто през 2014 г.
От полските култури преобладават зърнените и фуражните, докато в България най-висок дял – над 37%, имат техническите култури.
Най-големи увеличения на броя на биологичните производители са отчетени в България (39,9%), Белгия (15,4%), Словения (13,6%) и Хърватия (12%), а спадове са отчетени в Дания, Гърция, Латвия, Малта, Нидерландия, Румъния, Словакия, Финландия, Швеция и Великобритания.