България е на дъното в ЕС по споделени транспортни услуги
Споделената икономика в туристическия сектор е най-популярна в Люксембург, сочат данните на Евростат

© ECONOMIC.BG / Pixabay
България се нарежда на едно от последните места в Европейския съюз (ЕС) по използване на споделени транспортни услуги. Едва 2% от българите през 2019 г. са се възползвали от възможността на споделената икономика в транспорта. На другия край на класацията са Естония (29%), Ирландия (26%) и Малта (25%), според данни на Евростат за 2019 г.
В България е забранена дейността на компаниите за споделено пътуване. В началото на 2019 г. Върховният административен съд (ВАС) потвърди решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), с което се забраняват споделените пътувания в страната на компаниите Uber и „Разиер Опърейшън Б.В.“ Двете дружества подадоха жалби пред магистратите, след като дейността им бе спряна от КЗК през 2015 г. и им бяха наложени солени глоби. В становището на ВАС се казва, че със своето поведение компанията Uber получава „нелоялно конкурентно предимство и извлича икономически ползи в ущърб на субектите, които предоставят лецензиран таксиметров превоз“.
Популярни в България са споделените пътувания, организирани през социалните мрежи, които обаче също остават нерегламентирани. През 2016 г. служителите на Дирекция "Автомобилна инспекция" (ДАИ) се сдобиха с нови правомощия. Правителството прие промени в Закона за автомобилните превозвачи, според които те имат право да изискват сведения от пътниците дали са си заплатили за превоза или не. Ако се установи, че шофьорите извършват превоз на пътници без лиценз за това, ги очакват финансови глоби.
От статистиката на Евростат става ясно още, че 21% от гражданите на ЕС на възраст между 16 и 74 години са използвали мобилни приложения или сайтове за наемане на места за настаняване от други физически лица през 2019 година. Сред страните членки услугите за настаняване се ползват с най-голяма популярност в Люксембург (46%), Ирландия (34%) и Малта (30%), а с най-ниска - в Чехия (5%), Кипър (5%) и Латвия (8%).