България, Гърция и Румъния свързват газопреносните си мрежи
Споразумението за сътрудничество бе подписано в Брюксел

България, Гърция и Румъния подписаха споразумение за сътрудничество за развитието на регионална инфраструктура за природен газ в региона, или т.нар. “вертикален газов коридор”. Това съобщи в Брюксел еврокомисарят Марош Шевчович преди срещата между представители на осемте държави, през които беше планирано да преминава “Южен поток”, предаде БНТ. Документът бе подписан в Брюксел от министрите на енергетиката на трите страни.
През февруари 2011 г. Европейският съвет реши, че всяка държава членка на ЕС трябва да има най-малко два източника на природен газ и електроенергия до 2014 г., за да противодейства на евентуално спиране на доставките от Русия.
Румъния все още няма връзка с газопреносната мрежа на България, въпреки че съществува от години проект за строежа на газопровод между Гюргево и Русе. Газопроводът, инвестицията за който възлиза на около 24 милиона евро, трябва да бъде завършен до 2016 г.
Една от първите стъпки за създаването на този коридор ще бъде интерконекторна връзка, която да пренася природен газ от Гърция към България и оттам към Румъния и Сърбия. Шевчович заяви, че e много важно проект от мащаба на “Южен поток” да съответства на европейските закони. Той добави, че Европейската комисия е научила за спирането му от медиите, като не е имало официално съобщение от Русия.
Преди началото на редовния съвет по енергетика германският министър на енергетиката Зигмар Габриел изрази надежда, че “Южен поток” може да бъде възстановен, след като се успокоят отношенията между Русия и Украйна.
Държавите от Европейския съюз дадоха мандат на заместник-председателя на Европейската комисия по енергийния съюз Марош Шевчович да изясни ситуацията около неофициалната позиция на Русия към изграждането на проекта „Южен поток", заяви вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев след срещата в Брюксел с комисар Шевчович и министрите на енергетиката на Унгария, Словения, Австрия, Хърватия, Италия, Гърция и Румъния.
На работната среща държавите се обединиха около тезата, че интерконекторните връзки в Югоизточна Европа трябва да бъдат изградени, като специално внимание беше отделено на газовите връзки на България със съседните страни Гръция, Румъния, Турция и Сърбия.
Държавите взеха решение да бъде създадена работна група на високо равнище за координиране усилията на държавите в изграждането и развитието на трансграничните енергийни проекти.
ЕС ще активизира строителството на газопроводи с местно значение в Южна Европа, заяви европейският комисар по енергийния съюз Марош Шефчович след срещата.
„ЕС ще активизира строителството на газопроводи с местно значение в Южна Европа за нейното съединяване с енергийните системи с останалите страни в ЕС в рамките на енергетическата концепция за „обединена Европа". Ние също така трябва да проучим възможностите за допълнителни инвестиции в тази инфраструктура", заяви Шефчович.
По негови думи след замразяването на „Южен поток", приоритетен за Брюксел проект става Южния газов коридор, който трябва да снабдява ЕС с газ от Азербайджан. Според Шевчович първите количества синьо гориво от Каспийския регион трябва да постъпят в Европа към 2019 година
Съветът на енергийните министри от страните на ЕС потвърди на днешното си заседание необходимостта такива значими проекти на ЕС като "Южен поток" да отговарят на законодателството на Евросъюза.
„Кратката размяна на мнения по време на заседанието по този въпрос показа, че е много важно за ЕС е съответствието на проекти от такъв мащаб със законодателството на ЕС", посочи Шевчович.
От името на Еврокомисията той призова да се търси алтернатива на „Южен поток", за да се гарантира сигурността на енергодоставките.