България изостава от Сърбия, Турция и Румъния като място за бизнес
Средата за правене на бизнес у нас се подобрява, но незначително и затова изоставаме спрямо другите

© ECONOMIC.BG / Pixabay
България слезе до 61-то място в бизнес класацията на Световната банка - Doing Business 2020, стана ясно от сайта на организацията. Миналата година страната ни беше на 59-а позиция. Изследването оценява реформите, въведени в 10 области на бизнес активността в 190 световни икономики за период от 12 месеца.
Средата, благоприятна за бизнес, се свързва с ниски нива на бедност, подобрена регулаторна ефективност и стимулиране на предприемачеството, стартъпите, иновациите, достъпа до кредитиране, инвестиции и др.
Добрата новина е че въпреки „пропадането“ с две позиции в класацията, резултатът на България се подобрява с 0.2 пункта спрямо 2019 г. През изминалата година страната ни е получила 71.8 точки на база разглежданите показатели, докато за 2020 г. Световната банка ни оценява с 72 точки. А разминаването между движението в класацията и точковия резултат означава, че подобрението в България е твърде бавно и държави като Мексико и Чили се движат по-добре.
Съседките ни на Балканите - Гърция, Турция и Сърбия, продължават да са места, където според Световната банка се прави по-лесно и по-ефективно бизнес. Дори Турция, която от години се свързва с диктатура, икономическа и валутна криза, както и с нарушаване на човешките права, дава по-добри възможности за правене на бизнес. Страната заема 33-то място и е получила 76.8 точки, което е повишение с 1.5 пунка спрямо 2019 г., когато Световната банка е дала на Турция 75.3 точки.
Припомняме, че германският концерн Volkswagen изпра Турция да построи своя нов мегазавод за автомобили пред България. Дори след инвазията на Анкара срещу кюрдите в Сирия компанията обяви, че не възнамерява да търси нова дестинация и ще изчака да види развитието на кризата, тъй като не бърза.
На 44-то място в класацията се нарежда Сърбия, която е с резултат от 75.7 точки. Тя също е подобрила показателите си спрямо 2019 г., когато е имала 73.9 точки. Най-близо до България е Румъния. Тя заема 55-та позиция със 73.7 точки. Нейният ръст е 1.2 пункта. През 2019 г. е получила от Световната банка 72.5 точки.
Начело на класацията отново е Нова Зеландия, следвана от Сингапур, Хонконг, Дания, Южна Корея, САЩ, Грузия, Великобритания, Норвегия и Швеция. Водещите страни в списъка обикновено имат онлайн процедури за регистриране на компании, платформи за електронно подаване на данъчни декларации и онлайн процедури за прехвърляне на недвижими имоти. В дъното на класацията остават Сомалия, Еритрея, Венецуела, Йемен, Либия и Южен Судан.
Рейтингите на страните се изчисляват въз основа на критерии като стартиране на бизнес, получаване на разрешителни за строителство, достъп до електроенергия, регистриране на собственост, плащане на данъци, трансгранична търговия, спазване на договори, достъп до кредитиране, процедура по несъстоятелност и излизане от нея, както и защита на миноритарни инвеститори.
Десетте страни, които са подобрили най-много бизнес климата са Саудитска Арабия, Йордания, Того, Бахрейн, Таджикистан, Пакистан, Китай, Индия и Нигерия. Същевременно 26 икономики са предприели стъпки, които поставят нови препятствия пред бизнес активността. В много от страните в тази група разходите за развиване на бизнес са се увеличили.