4 български проекта ще се борят за $1 млн. в Chivas Venture 2020
Победителят ще мери сили на международно ниво в Канада през юни

© ECONOMIC.BG / Chivas Venture
На снимката: Представители на Biomyc, Био стопанство ЛОПЯНКО, iHelp и Enova H20
~ 3 мин.
Четири български проекта със социална значимост са отличени като финалисти на местно ниво в тазгодишната надпревара Chivas Venture 2020. Те ще се борят за награда от 1 млн. долара, като победителят ще мери сили на международния финал в Канада.
Chivas Venture 2020 е глобалното състезание, което се провежда за шести пореден път. То дава 1 млн. долара безвъзмездно финансиране всяка година на най-впечатляващите социални стартъпи от целия свят, които съчетават печалбата със стремежа за позитивна промяна в света.
В България участие взеха десетки стартиращи компании, организации и социални предприемачи, сред които бяха селектирани четирите най-перспективни. В края на този месец предстои да бъде обявен и победителят от България.
Преди глобалния финал на Chivas Venture 2020 победителите от всяка участваща държава ще станат част от първоначален кръг онлайн гласуване на публиката за част от финансирането. След това на глобалния финал през месец юни финалистите ще се борят за остатъка от фонда в размер на 1 млн. долара.
Ето и кои са четиримата финалисти в българската надпревара.
БИО СТОПАНСТВО ЛОПЯНКО
„Био стопанство ЛОПЯНКО“ ООД е млада иновативна компания с висококвалифициран екип, развиващ проекта Агри Гая ‘18. Основната ѝ цел е изграждането на био рафинерия за коприна, предлагаща революционна трансформация и иновация в копринената индустрия. Тя ще допринесе и за развитието на текстилната индустрия като цяло, намалявайки значително отпечатъка върху околната среда, но и давайки възможност за иновативно повторно използване на отпадъците в това производство. Този модел има амбицията да промени изцяло динамиката на пазара на коприна, благодарение на иновативните си решения. Част от иновативния проект е и CLEVERSIFARM – вертикална автоматизирана ферма за насекоми, която позволява увеличаването на производството до 1 500 тона копринени пашкули. Този проект има огромен потенциал в създаването на нови, изцяло разградими продукти за текстилната, хранителната и козметичната индустрии, както и много други. Повече за проекта на: www.lopyanko.eu
ENOVA H2O
Проектът предлага иновационни решения в сферата на борбата със замърсяването на водата – факт, който все още има ключово негативно влияние на редица места по света и който пряко засяга множество животински видове, включително и човека. Решението, което предлагат от ENOVA H2O, е базирано на нови биоелектрохимични сензори, способни да засекат и качествено да определят органичното замърсяване на водата около 5 000 пъти по-бързо, отколкото настоящите методи. Времето, което е необходимо на ENOVA H2O, варира между 1 и 60 секунди. Мигновените резултати и прецизното събиране на данни, мониторингът в реално време без транспортиране на проби, минималното количество вода, необходимо за проба, и интегрирането с GIS и SCADA средите – това са само част от множеството предимства на ENOVA H2O. Повече за проекта на: www.enova-h2o.com
BIOMYC
Biomyc ООД е революционна компания, създаваща иновативни продукти в сферата на опаковките. Решена, да се бори с глобалното замърсяване, тя предлага целия цикъл услуги за всеки бизнес от консултация, през дизайн и производство, до доставка. Изцяло фокусирана в биотехнологиите и бързо възобновяемите ресурси, Biomyc дава решения, независимо дали става дума за компостиране, рециклиране, повторна употреба или преработка. В България все още рециклирането не е най-оптимизираният вариант, тъй като инфраструктурата все още се развива, така че най-добрият начин за създаване на наистина устойчив продукт е този, който може да се използва повторно или изцяло да се компостира, без нужда от специално промишлено оборудване или био добавки и високо температура. Решенията на Biomyc са еднакво успешно приложими, независимо дали става въпрос за малки бизнеси или за компании със значително производство и генериращи огромни обеми отпадъци. Повече за проекта на: www.biomyc.eu
iHELP
Мисията на iHELP е амбициозна, но посредством иновативните решения, напълно постижима – редуциране на коефициента на смъртност, благодарение на адекватна първа помощ в минутите преди да дойде Бърза помощ. Статистиката показва, че през 2018 г. над половината от всички смъртни случаи, причинени от инфаркт, е можело да бъдат предотвратени при по-бърза и адекватна първа помощ. Приложението iHELP цели създаването на най-голямата мрежа за взаимопомощ, като осигурява безопасност за семейството, близките и приятелите. iHELP осигурява своевременно SOS алармиране до близък човек и/или до 112, намаляване времето за спасяване на човек в нужда, достъп до медицинска помощ, календар и напомняне за прием на лекарства и други. Повече за проекта на: www.ihelp-bulgaria.com
В състава на журито на конкурса се включиха Манол Пейков - собственик на издателска къща "Жанет 45", Елена Маринова - президент и съдружник в "Мусала софт", Боян Бенев от SHYN и миналогодишните победители от LAM'ON - Анджела Иванова, Гергана Станчева и д-р Филип Ублеков.
На глобалния финал в Амстердам през 2019 г. българската компания LAM'ON получи финансиране от 10 000 долара, благодарение на вота на публиката. По този начин български стартъп взе част от паричния фонд на конкурса и стана една от седемте компании, преборили се за финансиране.