Български рибни продукти ще се изнасят за Китай
Фирмите ни пробиват на китайския пазар с директен износ на рапани

12 фирми от рибарския ни сектор вече имат сертификати, издадени от Китай, които им дават правото на директен достъп до техния пазар. Това са най- големите ни износители от бранша, повечето от които вече са познати на Изток - Япония, Корея. Сред получилите акредитация има и трима представители от Варна. Това заяви за вестник „Черно море” Йордан Господинов, председател на рибарската асоциация „БГ ФИШ”, в която членуват 26 фирми, 30 големи рибарски кораба и още толкова по-малки.
Досега са били позволени единични сделки за Китай, и то за неголеми количества основно рапани, което се случва чрез реекспорт от други страни. Българските морски деликатески могат да пробият на този нов за нас пазар, казва Господинов.
„Рибната ни продукция е непозната за китайците и затова на първо време най- бързо можем да се наложим с черноморските рапани, които са се утвърдили с отличното си качество. Идеята обаче е асортиментът да бъде разширен”, коментира още той.
Разширяването на износа дава сериозен стимул в развитието на рибарския ни сектор, тъй като възможностите на вътрешния пазар са силно ограничени, категоричен е браншовикът. На човек у нас се падат средно по 5,4 кг , а на семейство - по 13 кг, показва изследването за консумацията на риба и аквапродукти в домакинствата, което се провежда ежегодно от националната статистика.
Като цяло рибарският ни бранш се развива в унисон с тенденциите в Европейския съюз, които не се различават и от световните, коментира шефът на асоциация “БГ ФИШ”. Те са насочени към увеличаване на изкуственото производство на риба, миди, мекотели и др. заради застрашително намаляващите рибни ресурси в моретата и океаните.
Три български фирми участват със свой щанд в изложението в Шанхай, което съвпадна с празнуването на китайската Нова година. Прогнозата е износът да започне още тази година, каза Господинов.