Как се изчисляват лихвите по кредитите след края на LIBOR?
Банките в България вече използват нови индекси за заемите си, правителството също реагира
Българските банки официално уведомиха своите клиенти, че при изчисляването на референтния лихвен процент по заемите в евро, швейцарски франкове и британски лири вече няма да се използва индекса LIBOR (London Interbank Offered Rate). Това се наложи, тъй като индексът, който се използваше като компонент при изчислението на крайната лихва, вече не се котира от референтните банки на междубанковия пазар в Лондон за евро, франкове, паунда и японска йена.
Подобно развитие се очаква и за заемите в долари, тъй като от 1 юли 2023 г. FCA спира да изчислява и USD Libor и финансовите институции трябва да заменят индекса за заемите в щатската валута.
Като цяло обаче банките ограничиха използването на LIBOR в последното десетилетие след скандалите с манипулирането му, заради което служители на банки гиганти, сред които и UBS, дори получиха присъди. Oфициалното му „пенсиониране“ не се очаква да се отрази на стойностите на лихвите по заемите в България.
LIBOR се заменя с EURIBOR за кредити в евро. За заемите във франкове може да се ползва индексът SARON, който се администрира от швейцарския регулатор SIX Swiss Exchange Financial Information AG.
Към момента в България кредитите в евро, долари или други валути формират около 15% от всички кредити.
В момента теглените кредити в евро са много малък брой – около 1%. В предишния бум на пазара на имоти в периода 2003-2008 г. се теглеха повече кредити в евро, които в момента се изплащат“, коментира за Economic.bg финансистът Тихомир Тошев.
На въпрос дали преди евентуалното влизане в еврозоната не се увеличава интересът към кредитите в евро, Тошев обясни, че такъв няма, тъй като заемите в лева са по-изгодни.
Кредитите в евро на държавата
На своето заседание вчера правителството одобри изменения по заемните си споразумения с Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР), свързани именно с оттеглянето на LIBOR. Към момента България е страна по девет заемни споразумения с МБВР в евро, за които е дължима лихва, базирана на LIBOR. Предвидените изменения включват замяна на LIBOR с EURIBOR или друг определен от банката референтен лихвен процент.
Какво правят българските банки?
Най-големите банки в България публикуваха уведомление към клиентите си за промяната още в края на миналата година. Вместо LIBOR от началото на годината Банка ДСК използва единствено алтернативните му референтни индекси – SOFR за долари, SONIA за паунд, TONAR за йени, SARON за франкове и EURIBOR за евро.
Уникредит също смени LIBOR с EURIBOR за евро и SARON за франкове.
В последната методика за определяне на референтния лихвен процент Обединена българска банка (ОББ) пък посочва, че за кредити в евро за референтният лихвен процент се използва EURIBOR.
Пощенска банка ще използва SARON за франкове, а за кредитите в евро ще използва индекса PRIME, който в момента се използва за потребителски и жилищни кредити в лева. Промяната не налага преподписване на съответните договори за кредит.
Защо се стигна дотук?
LIBOR бе най-важното число във финансите, но умря на 52 години, пише New York Times по повод „пенсионирането“ му в началото на месеца.
Централна сила на международните финанси, използвана за определяне на лихвените проценти за всичко – от ипотеки до студентски заеми – умря след дълга битка с регулаторите“, пише NYT.
Именно с LIBOR, според изданието, са били обвързани заеми за над 300 трлн. долара в цял свят.
Това всъщност е лихвата, по която големите международни банки осигуряват финансиране една на друга. FAC спря да поддържа индекса на 31 декември след скандали през последните 15 години при изчисляването му. Според медийни разкрития банкерите са се координирали помежду си, за да манипулират стойността му и да замаскират тежкото си финансово състояние в навечерието на кризата от 2008 г. Смъртта на LIBOR е факт шест години, след като бивш трейдър на UBS влезе в затвора заради опитите си да манипулира индекса.