Батериите за ток променят правилата на енергийната игра
Страховете от "канибализация" на пазара от ВЕИ са преувеличени, смята експерт

Навлизането на съоръжения за съхранение на енергия променя правилата на енергийната игра в Югоизточна Европа. Това беше една от констатациите по време на форума RE-Source Southeast 2025, организиран от Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ). Темите включиха не само технологичните и пазарни аспекти, но и предизвикателствата пред управлението на мрежата и рисковете, свързани с навлизането на ВЕИ и др.
Мрежа под напрежение
Според Димитър Зарчев, директор на „Централно диспечерско управление“ към ЕСО, България декарбонизира своята мрежа, но нарастващият дял на ВЕИ води до нови рискове.
Видяхме какво се случи в Испания и Северна Македония, това не е нещо ново, защото се случи през юни миналата година в Черна гора. Имаме проблеми с напрежението в целия регион, но сме в безопасност“, заяви той, отбелязвайки, че ще имаме проблеми с ниските напражения, което е свързано с ВЕИ, които навлизат повече в нашата мрежата.
На първо място това включва ясно разделяне между основните и спомагателните услуги, защото борсите и операторите ще са способни да осигурят стабилна мрежа и достатъчно спомагателни услуги.
Второ - управлението на мрежата изисква инвестиции и инфраструктура трябва да дойде със средства за защита. Според Зарчев батериите също са част от уравнението, тъй като балансирането има ново значение, не само активното балансиране на енергия, но и на мрежата, както и устойочивостта ѝ.
Простият отговор - ако имате орекстър и искате да свирите Бах или Моцарт не може да изкарате цикулките или барабаните, всичко трябва да е в произведението", каза той, допълвайки, че за две години източноците на активна енергия в България много силно се промениха. През 2022 г. 50% от производството на енергия в страната идва от ТЕЦ-ове, а процентът спада до 33% в рамките на 2 години.
По думите му натоварените и ненатоварени мрежи са еднакво опасни и той се надява сценарий като в Португалия и Испания да не се случва и тук.
Съхранението – не просто технология, а нов модел
Съхранението ще промени правилата на играта“, коментира Здравко Попов от Axpo, подчертавайки, че батериите дават възможност за купуване на електроенергия в евтините часове и използването ѝ при пиково натоварване.
Това ще доведе до по-ниски пикови цени, повече ликвидност на пазарите и повече гъвкавост в договорите за дългосрочна доставка (PPA).
Зарчев определи очакваните 10 GW батерии в България до края на следващата година като нещо невероятно. Той обясни, че Румъния също инвестира в съхранение, а Гърция засега е водач в региона.
Според него Попов обаче именно България изглежда лидер в това отношение, тъй като целите на Гърция и Румъния са по-скромни - въвеждане на 1.5 GW батерии. Може да се намали броят на картелите във веи, да се стабилизират и балансират цените.
Попов добави, че страховете от "канибализация" на пазара от ВЕИ са преувеличени и няма да се реализират в близките 5–6 години.
Консултантът по бизнес управление в Baringa Франческа Тедески е категорична, че магичестко хапче е не само съхранение на електроенергия, а много съхранениа.
Целият оркестър трябва да участва - трябват ни технилогии, гъвкавост от страната на търсенето, нови източници за търсене", каза тя, допълвайки, че съхранението не е краят на играта и не е единственото решение.