Белгия има правителство 5 месеца след изборите
Политици от четири партии постигнаха коалиционното споразумение във вторник

Белгия ще има в рамките на следващите няколко дни ново, определяно като дясноцентристко, правителство. Политици от четири партии постигнаха коалиционното споразумение във вторник. Сред тях са фламандските сепаратисти и либералната франкофонска партия, която издигна своя млад лидер Шарл Мишел (Charles Michel) за министър-председател.
"Постигнахме споразумение за правителството", каза на пресата Мишел, на излизане от маратонското 28-часово заседание.
В Белгия минаха повече от четири месеца от последните парламентарни избори. Със споразумението кралството избягва възможността да се впусне в нова политическа криза, която то вече преживя след изборите през 2010 г. Тогава бе необходима година и половина, за да стигне до съставяне на правителство.
Коалицията, наричана "шведска" заради цветовете на партиите, които я образуват, не е съществувала никога по-рано в Белгия. Тя ще включва три фламандски партии, сред които националистите от Нов фламандски съюз (N-VA), големият победител на изборите на 25 май, които влизат за първи път във федералното правителство.
Тя ще включва и фламандските християндемократи (CD&V), които предпочетоха да получат еврокомисарски пост за свой представител Мариан Тисен (Marianne Thyssen) отколкото премиерския. Влизат и фламандските либерали Open VLD.
От франкофонска страна е либералното Реформаторско движение на Шарл Мишел. То взе едва една четвърт от гласовете на френския електорат на изборите. Сега ще получи седем министерски портфейла, толкова колкото фламандските партии. Правителството в Белгия има по равен брой представители на двете общности.
Правителството трябва да бъде готово до началото на сесията на парламента на 14 октомври. На 15-ти Белгия трябва да представи бюджета си на Европейската комисия.
Напрежението между фламандци и франкофони, изглежда поне временно, ще се успокои. Напускащият премиер социалист Елио ди Рупо обаче нарече "крайнодясно" правителството и проблемите му могат да дойдат от синдикатите.
Правителството ще се цели в общо увеличаване на пенсионната възраст, а заплатите също трябва да се покачват по-бавно от инфлацията през следващата година, заради застаряването на населението, според Шарл Мишел, добавяйки, че там също ще бъдат приложени "силни мерки за солидарност".
Синдикатите вече заявиха, че са "ужасени" от "дори по-сериозните от очакваното" мерки.