Бил Гейтс очаква значително забавяне на ваксините за бедните държави
Според него част от света ще види края на пандемията съвсем скоро

© ECONOMIC.BG / БТА
По-бедните страни в света ще получат достъп до ваксините срещу COVID-19 най-рано от 6 до 8 месеца, след като с такива бъдат снабдени по-богатите държави. Това гласи прогнозата на бизнесмена и филантроп Бил Гейтс, предава Reuters.
В интервю за медията той обясни и къде е проблемът за това забавяне. По думите му то се корени във факта, че глобалните институции, правителствата и производителите на лекарства оказват твърде голям натиск върху компаниите разработчици на ваксини и „затрудняват разпространението им“.
Всеки политик се бори страната му да получи ваксина преди останалите, за да изведе родината си от кризата и да има дивиденти от това“, добавя Гейтс.
Към този момент Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ е дарила около 1.75 млрд. долара в борбата с COVID-19. Активно участва и във финансирането на COVAX – механизъм, целящ да помогне за справедливото пласиране на ваксини срещу вируса в партньорство със Световната здравна организация (СЗО).
Говорители от COVAX заявиха, че имат за цел да доставят около 2.3 млрд. дози до края на годината, включително 1.8 млрд. за по-бедните страни, без да се налагат никакви разходи за правителствата. По думите на Гейтс доставките по тази схема ще бъдат „скромни“ в началото, което на фона на общата картина е „капка в морето“.
„Да, те ще доставят някакви дози, но на приоритетни страни. Докато ваксините стигнат до по-бедните държави ще минат от шест до осем месеца, след като всички останали получат“, поясни Гейтс.
Сет Беркли, съосновател на COVAX, предупреди, че:
започна да се усеща една ваксинална паника в много страни по света.“
Той обясни явлението със сключването на сделки за доставка с по няколко различни производителя. Според него тази практика, която цели да гарантира сигурност, всъщност се обръща срещу тях и „създава борба за дози“.
Гейтс поясни, че фармацевтичните компании като Pfizer, BioNTech, AstraZeneca и Moderna, които са разработили ваксини срещу COVID-19, са в правомощията си да поискат отлагане на доставките. Някои вече обявиха такива.
„След като са подложени под постоянен натиск и критики за бавното производство – да, те имат право да забавят доставките си. Това е класически пример в световното здравеопазване, когато изведнъж всички искат нещата да се случват веднага. Не трябва да забравяме, че заради тези компании ние ще излезем от кризата“, отбеляза още милиардерът.
Гейтс, който е един от най-богатите хора в света, каза още, че гражданите на в по-богатите страни ще видят края на пандемията още тази година. Останалите ще трябва да почакат пълното разгръщане на ваксинационните кампании, за да се върнат към нормален начин на живот.