Биогоривата подхранват продоволствената криза
Около 3.3 млн. тона пшеница и 6.5 млн. тона царевица са били използвани като суровина за производството на биогорива през 2020 г., сочат данни на зелена кампания RePlanet

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Правителствата трябва да наложат мораториум върху използването на биогорива и да премахнат забраните върху генетичната модификация на културите. За това призовава зелена кампания, на фона на нарастващата глобална хранителна криза, която заплашва да погълне развиващите се нации, предава The Guardian.
Прекратяването на изискването на ЕС само за биогорива би освободило около една пета от потенциалния износ на пшеница от Украйна и дори повече от износа на царевица. Това е достатъчно, за да се наблюдава промяна в разтегнатите хранителни доставки, според анализ на кампанията RePlanet.
Около 3.3 милиона тона пшеница бяха използвани през 2020 г. като суровина за биогорива в ЕС, а износът на пшеница от Украйна през 2020 г. достигна около 16.4 милиона тона. Около 6.5 милиона тона царевица също са използвани за биогорива в ЕС, в сравнение с около 24 милиона тона, изнесени от Украйна през същата година.
Износът на пшеница и царевица от Украйна вече е под сериозна заплаха заради руската инвазия – доставките са трудни, а реколтата е унищожена от войната. Цените на храните се покачват на глобално ниво. Именно заради безпрецедентната ситуация, правителствата трябва да спрат да налагат използването на биогорива, сочи доклад на RePlanet, озаглавен „Изключете Путин“. Марк Линас, ветеран в кампанията за защита на околната среда и съосновател на RePlanet, каза:
Европа може и трябва да победи глобалното изнудване на Путин с храни. Точно както Европа трябва да спре да купува изкопаеми горива от Кремъл, като пести енергия, така и ние трябва да дадем своя принос, за да избегнем глада в глобалния юг, като пестим храна у дома.“
ЕС, САЩ и Обединеното кралство са сред страните, които насърчават използването на биогорива, обикновено смесени с бензин или дизелово гориво. Но голяма част от използваното биогориво произлиза от хранителни култури, включително пшеница, царевица и хранителни масла. Сега покачващите се цени на тези основни продукти, които се дължат на комбинацията от пандемията на Covid, влошаването на климата и войната в Украйна, генерират хранителна криза по света.
Обединеното кралство изисква около 10% от горивата, доставяни от компаниите за изкопаеми горива, да бъдат „устойчиви“, което на практика означава биогорива. Въпреки това количеството, което може да дойде от хранителни култури, е ограничено до 4% и ще бъде намалено допълнително до 2% през 2032 г. Говорител на правителството на Обединеното кралство каза:
Биогоривата и другите възобновяеми горива ще продължат да играят важна роля в подпомагането на декарбонизирането на транспорта и постигането на нашите климатични цели. Въпреки това, за да помогнем за справяне с глобалната криза с цените на храните, ние продължаваме да насърчаваме биогоривата, получени от отпадъци, и намаляваме процента на биогоривата от растителен произход.“
Според RePlanet първоначалната теза, че биогоривата остават по-малък въглероден отпечатък, може да бъде оспорена. Производството им от зърнените култури изисква много енергия и заради това се смята, че намаляват вредните емисии с незначителни проценти.
Според RePlanet забраната за генетична модификация на културите трябва да бъде премахната, за да може да има по-голям добив. В друга препоръка, която вероятно ще бъде противоречива, докладът предполага, че органичните цели на ЕС също трябва да бъдат преразгледани в полза на конвенционалните и интензивни земеделски техники, за да се позволи по-висока производителност. Каролина Лисло Гилфе, генерален секретар на RePlanet, каза:
Ако Европа не погледне прагматично към намирането на решения, резултатът ще бъде по-лош за бедните в света, за климата и за опазването на природата. Освен това ще бъде по-трудно да се изправи срещу агресията на Путин в Украйна. Европа може и трябва да се справи по-добре.“
Биогоривата бяха обсъдени накратко от лидерите на Г-7 на срещата им в Германия миналия месец. Обединеното кралство предложи най-големите икономики в света да преразгледат използването на биогорива и ролята си в декарбонизацията, предвид опасенията за продоволствената сигурност. Но заключителното комюнике на лидерите съдържаше само резолюцията: „Ние ще продължим да бъдем внимателни по отношение на нашия дългосрочен стремеж към алтернативни горива за транспорт, нашите цели относно климата и биоразнообразието и продоволствената сигурност.“