Бизнесът иска да участва в обсъждането на законопроекти в ранна фаза
Необходими са реформи в образователната система, за да се отговори на нарастващата нужда от квалифицирана работна ръка
Бизнесът да бъде включен в обсъждането на законопроекти и
административни планове на правителството в ранна фаза, за да се обследват
плюсовете и минусите. Около това становище се обединиха представители на фирми
членове и партньори по време на конференцията „Икономическото сътрудничество
между България и Германия - как да продължим една успешна бизнес история в
Европа“.
Формулата за успех за пробиване на немския пазар е качествени стоки, спазени срокове и конкурентни цени, стана ясно по време на дискусията. Това, което привлича немските компании у нас са конкурентните разходи за труд, данъчната система, ниските разходи за енергия, членството на България в ЕС и много добре подготвените кадри.
Необходими са реформи в образователната система, за да се отговори на нарастващата нужда от квалифицирана работна ръка. Тук възможно решение е дуалното професионално обучение, в развитието на което ГБИТК и германски фирми в България активно се включват.
„Намираме се в изключително важен момент за страната ни, когато най-силните икономики в Еврозоната заговориха за Европа на две скорости. Допреди година подобно разделяне на държавите в рамките на Евросъюза беше немислимо и в разрез със смисъла на обединението. Днес, в ситуацията на BREXIT, нещата изглеждат по различен начин. За България е важно да не остане в периферията, извън еврозоната и общата енергийна и миграционна политика. Председателството на Съвета на Европейския съюз в началото на следващата година ни предоставя исторически шанс да повлияем да процесите и да се представим по начина, по който искаме светът да гледа на страната ни“, смята главният управител на ГБИТК д-р Митко Василев.
При развитието на германо-българските икономически отношения политиката и икономиката вървят ръка за ръка. Политическите отношения между Германия и България са тесни и базирани на взаимно доверие, изтъкна посланикът на Федерална република Германия в България Н.Пр. Детлеф Лингеман като припомни визитите на президента Радев и премиера Борисов в Берлин. Тясното сътрудничество на политическо ново изгражда рамката за икономическия успех, допълни още той като обърна внимание, че въпреки напредъка през последните години са нужни по-нататъшни усилия в областта на върховенството на закона и намаляване на административната тежест, както и енергична борба с корупцията, за да може да се спечели доверието на нови инвеститори от чужбина.
Пред участниците на форума зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов подчерта, че една от приоритетните задачи на министерството е осъществяване на регулярен и ефективен диалог с бизнеса за намиране на общи решения за подобряване на бизнес средата и осигуряване на благоприятни условия за ускорено икономическо развитие. По думите му вече са предприети конкретни стъпки за намаляване на административната тежест.
Ръководителят проекти на Фондация „Фридрих Науман“ за Югоизточна Европа Даниел Кадик изрази мнение, че де факто е на лице една Европа на различните скорости: „Имаме една Европа на Еврозоната, имаме една Европа на Шенгенското пространство, дори една Европа на Източното партньорство. Ние трябва да се изправим пред тези реалности и да си зададем следните въпроси: Как да подходим към тази ситуация и как България и Германия заедно могат да се движат заедно в платното за изпреварване в рамките на Европа на различни скорости“.
Вицепрезидентът на ГБИТК д-р Мая Найденова подчерта успешната бизнес история, с която България и Германия могат да се похвалят. Доказателство за това е непрекъснатият ръст в икономическите отношения между двете страни, който се наблюдава след присъединяването на България към Европейския Съюз. „Данните на БНБ за изминалата година сочат, че Германия е четвъртият най-голям чуждестранен инвеститор в България. Преките чуждестранни инвестициите от Германия възлизат на 124 млн. евро за 2016 г. през 2016 година търговският стокообмен между двете страни бележи пореден рекорд (6,66 млрд. евро)“, посочи още тя като изрази съжалението си, че тези позитиви не се отбелязват достатъчно в немските бизнес среди, държавни институции и медии.
Конференцията беше организирана от Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) организира съвместно с фондация „Фридрих Науман“ в Софийската градска художествена галерия на 22 юни 2017 г.