Бизнесът настоява държавата да покрие 80% от оборота на заведенията
БСК напомни, че през миналата година повече се е говорило за мерки в подкрепа на фирмите, отколкото да е имало такива

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Бизнесът настоява за конкретни мерки при влошаване на противоепидемичната ситуацията в страната и евентуален локдаун. Българската стопанска камара (БСК) посочва компенсациите, от които се нуждаят най-засегнатите сектори в страната. Предложенията са събрани след допитване до всички членуващи браншови организации и са изпратени до министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров. Те идват в отговор на запитване на Кацаров относно това как се възприемат предложените по-строги мерки, които главният държавен инспектор доц. Ангел Кунчев поиска.
Ако властите вземат решение за затваряне, туристическият бранш трябва да бъде обезщетен с до 80% от оборота на база 2019 г. В тази ситуация е необходимо при работа на 50% от капацитета да има 30% обезщетение от оборота. При 30% капацитет – 50% обезщетение, при затваряне на бизнес – 80% за бизнеса и поемане на заплатите по трудов договор на хилядите ни служители, пишат в писмото БСК.
Бизнесът изисква подкрепа и за тези, които ще останат без работа заради въвеждането на локални мерки с решение на общините.
По отношение на предложението на здравните власти обекти със 100% ваксиниран персонал да не бъдат затваряни, БСК коментират, че това ще накара работодателите да принуждават работниците им да се имунизират. Служителите обаче трябва да вземат това решение самостоятелно.
„Поставянето на условие за процент ваксинирани работници и/или клиенти е дискриминационно по своята същност и няма обективно отношение към епидемичната картина. Единственият ефект би бил в посока увеличаване процента на ваксинациите, което би следвало да е ангажимент на здравните власти“, посочват от БСК.
Камарата заявява, че за мерки в помощ на бизнеса повече се говори, отколкото в действителност се прави, а държавата се бави с предприемането на конкретни действия.
Свидетели сме на това как през 2020 г. бяха необходими повече от 6 месеца след избухването на пандемията, за да бъдат формулирани механизми за подкрепа на бизнеса, а после още най-малко 6 месеца, за да заработят ефективно въпросните механизми.“
Според Камарата компенсаторните механизми зависят от актуализацията на държавния бюджет, а по него все още няма яснота. С оглед на това бизнесът определя евентуални ограничения като необосновани.