Boeing праща в космоса своя Starliner с хора на борда догодина
Първото безпилотно изстрелване на кораба се провали зрелищно през 2019 г.

Илюстративна снимка на скачване на кораб с МКС
Снимка: Depositphotos
Boeing Co планира през февруари 2023 г. да изпрати за първи път в космоса своя кораб Starliner с хора на борда, съобщиха официално служители на компанията и НАСА. При мисията астронавти ще бъдат превозени до Международната космическа станция.
Пътят на компанията дотук бе осяен с немалко перипетии, а първият опит за безпилотен тест на Starliner се провали зрелищно през декември 2019 г., когато проблеми със софтуера предизвикаха неконтролируемо запалване на двигателя. Тогава бързото изразходване на горивото спря демонстрацията и апаратът така и не изпълни задачата си да покаже, че може да транспортира безопасно хора до МКС.
Последваха дълги месеци на сериозна работа по отстраняване на неизправностите, за да изминат повече от две години, преди Starliner най-накрая да бъде изведен в космоса. Той направи практически първия си успешен тест едва през 2022 г. Сега текат последните инженерни корекции.
В момента се целим към дата на изстрелване още през февруари 2023 г.“, каза пред репортери Стив Стич, ръководител на програмата на НАСА, която наблюдава развитието на Starliner.
Капсулата Starliner с екипаж ще бъде изведена в космоса с ракетата носител Atlas 5, създадена от съвместно предприятие на Boeing и Lockheed Martin.
Осемдневната мисия, в рамките на която астронавтите на НАСА Бари Уилмор и Сунита Уилямс ще бъдат транспортирани до МКС и обратно, ще отбележи последния тестови етап, преди НАСА да може да сертифицира Starliner за рутинни превози на хора.
След като получи разрешителното, капсулата ще стане втората опция на НАСА за превоз на астронавти до и от станцията. Такива вече се извършват от космическия кораб Crew Dragon на SpaceX, който бе сертифициран през 2020 г.
Boeing сключи договор с НАСА за 4.5 млрд. долара за разработка на Starliner и шест рутинни мисии след сертифицирането на космическия кораб.
Промените в графика за изстрелване и инженерните поправки в резултат на тестовата мисия на Starliner през март тази година струват на Boeing 93 млн. долара, съобщиха от компанията през юли. С това общите разходи на компанията, свързани с капсулата, достигат 688 млн. долара след неуспешните тестове през 2019 г.