„Идеята за БРИКС е налудничава“: Големите държави в този клуб не се разбират
Понастоящем групата на Бразилия, Русия, Индия и Китай представлява 45% от световното население и 35% от глобалната икономика

© ECONOMIC.BG / Deposit photos
Идеята, че групата на БРИКС – международна организация, основана от Китай, Русия, Индия и Бразилия – може някога да предизвика щатския долар е налудничава, докато Индия и Китай продължават да са разделени и да отказват търговско сътрудничество помежду си. Това мнението на бившия главен икономист на Goldman Sachs Джим О‘Нийл, който пръв измисли съкращението БРИК през 2001 г.
Руският държавен глава Владимир Путин използва срещата на лидерите на БРИКС от тази седмица, за да покаже, че западните опити за изолиране на Русия заради войната в Украйна са се провалили и че Русия изгражда връзки с растящите сили в Азия.
В свое проучване О‘Нийл изтъква огромния потенциал за растеж на Бразилия, Русия, Индия и Китай – както и нуждата от реформи в световното управление, с които да се приобщят тези страни.
„Идеята, че БРИКС може да бъде истински световен икономически клуб, очевидно е леко налудничава – по същия начин, по който Г-7 би могъл да бъде (бел. ред. – такъв клуб), и е много обезпокоително, че те (БРИКС) се виждат като някаква глобална алтернатива, защото това очевидно не е възможно“, каза О‘Нийл пред Reuters.
На мен ми изглежда, на практика, като символично годишно събиране, където важни нововъзникващи пазари, особено „шумни“ такива като Русия, но и като Китай, могат да се съберат и да обсъдят колко е хубаво да си част от нещо, което не включва САЩ, както и как световното управление не е достатъчно добро“, добави той.
О‘Нийл, който призна, че „Г-н БРИКС“ завинаги ще бъде отбелязано на челото му, коментира, че групата е постигнала твърде малко през последните 15 години. Според него не е възможно истински да се разреши един световен проблем без САЩ и Европа – точно както не бе възможно за Запада да се справи със световните проблеми без Китай, Индия и до по-малка степен – Русия и Бразилия.
Срещите между Русия, Китай и Индия вече се разшириха, като впоследствие включиха Бразилия, а след това Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства (ОАЕ). Предстои и Саудитска Арабия да се присъедини.
Понастоящем групата представлява 45% от световното население и 35% от глобалната икономика, базирана на покупателен паритет, въпреки че Китай допринася за над половината от тази икономическа мощ.
Путин даде начало на срещата в сряда, като заяви, че над 30 страни са изразили интерес към присъединяване към групата, но е важно да има баланс при всяко разширяване.
В момента Москва се опитва да убеди БРИКС да изгради алтернативна платформа за международни плащания, която да е имунизирана срещу санкциите на Запада.
О‘Нийл коментира, че алтернативи на щатския долар се обсъждат още откакто той започнал развитието си в сферата на финансите, но и че реално страните с потенциал да направят това не са предприели мерки.
"Всяка валута на БРИКС би зависела силно от Китай, докато Русия и Бразилия не биха играли важна роля“, добави бившият икономист на банката.
Ако наистина искат да са сериозни по този въпрос, защо тогава не се стремят към по-малко търговски мита помежду им? Бих взел групата БРИКС насериозно, когато видя знаци, че двете наистина важни страни – Китай и Индия – реално се опитват да постигнат съгласие по някои въпроси, отколкото ефективно да се опитват да се сблъскват през цялото време“.
Индия се опитва да избегне китайските инвестиции в страната, откакто спор за границите, продължил десетилетия, не прерасна в сблъсък между граничари през 2020 г. Тази седмица двете страни поеха ангажимент да засилят сътрудничеството си в първите си официални разговори от пет години насам.
Китайският президент Си Дзинпин каза на Путин, че международната ситуация е хаотична, но стратегическото партньорство между Пекин и Москва е източник на стабилност насред най-значимите промени от десетилетие насам.
О‘Нийл коментира, че Г-20 се е провалил в това да се превърне в сухожилие на истинското световно управление, защото и Китай, и САЩ са си обърнали гръб от средата на миналото десетилетие насам.
Според него на БРИКС му липсват ясни цели и групата трябва да се заеме с огромни проблеми за човечеството – като намирането на ваксини и лекарства срещу инфекциозни болести, или борбата с климата.