Бюджетната криза в Германия жили и без това отслабената икономика
Страната попадна в перфектната буря с решението на Конституционния съд

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Бюджетната криза в Германия нанесе още един удар върху вече дестабилизираната икономика. Констатацията е на президента на Института за икономически изследвания ZEW и тя вероятно ще бъде отразена в предстоящото месечно проучване за нагласите на инвеститорите.
Коментарите на Ахим Вамбах засилват опасенията относно състоянието на най-голямата икономика в Европа след решението на германския Конституционен съд от миналия месец, което на практика "проби" дупка от 60 милиарда евро във финансите на Берлин.
От икономическа гледна точка това е още едно ужилване“, казва Вамбах пред Reuters, посочвайки несигурността около трансформацията на Германия в зелена икономика с ниски въглеродни емисии. „Германската икономика не върви добре“.
Институтът ще публикува нови данни за нагласите на бизнесът на 12 декември и очаква те да отразяват несигурността от последните няколко седмици.
Миналата седмица Deutsche Bank понижи прогнозата си за Германия, като сега очаква брутният вътрешен продукт (БВП) да се свие с 0.2%. В доклада си банката казва, че икономиката е била изложена на „перфектна буря“ поради решението на Конституционния съд. Решението определи като противоконституционно желанието на лявоцентристкото правителство да преразпредели 60 милиарда евро неизползван дълг от ерата на пандемията към немския фонд за климата и трансформацията.
МВФ прогнозира БВП на Германия да се свие с 0.5% през 2023 г., засегнат от последиците от миналогодишната енергийна криза, произтичаща от войната в Украйна, и последвалата вълна от инфлация, която навреди на конкурентоспособността на Германия.
Сред опасенията за последствията са нарастващите действия на компаниите да намалят местното си присъствие и да се разширят другаде, като избягват високите данъци и разходите за енергия, които поставят Германия в неизгодно положение спрямо други страни.
Вамбах, който през ноември прекара известно време в Съединените щати, каза, че въпросът за превръщането на Германия в по-привлекателна индустриална локация трябва да има по-висок приоритет и даде за пример Франция.
Макрон кани международни компании в Елисейския дворец и казва: „Инвестирайте във Франция“. В САЩ има голям надпис на френското посолство, който гласи: „Елате във Франция, инвестирайте във Франция“.