„Булгаргаз“ иска 400 млн. евро от „Газпром“ за спрения руски газ
България дава месец на руския доставчик да ги плати доброволно, ако не – завежда арбитражно дело в Париж
Две години след като „Газпром“ спря доставките на газ за България общественият доставчик „Булгаргаз“ официално ще предяви към руския гигант претенции за нанесени вреди, равняващи се на 400 млн. евро. Претенцията ще бъде отправена първоначално към руското дружество „Газпром експорт“ и ще бъде даден кратък срок за възможност да бъде уредена доброволно. Ако не бъде, „Булгаргаз“ ще заведе арбитражно дело в Париж. Това обяви енергийният министър Владимир Малинов на специален брифинг по темата.
Руският гигант „Газпром“ спря газовите доставки към България още през април 2022 г.
За евентуално арбитражно дело от страна на България срещу „Газпром“ стана ясно още през декември 2022 г., когато „Булгаргаз“ започна да търси адвокатска кантора, която да извърши проучване и анализ на възможностите за завеждане ба такова срещу руския газов гигант. Впоследствие тогавашният служебен министър Росен Христов още няколко пъти заговори за идеята България да предяви иск, но до такъв така и не се стигна.
Сега енергийният министър посочи, че искът е на база
извършен правен и финансов анализ, който значително се е забавил, като са използвани услуги и на външни адвокатски фирми“.
Владимир Малинов допълни, че на „Газпром“ ще бъде даден „изключително кратък срок – не повече от месец“ за доброволно уреждане на иска.
Редица енергийни компании в Европа пък вече заведоха дела срещу „Газпром“, тъй като компанията едностранно промени договорите с изискването за специална рублова схема за плащане.
Министърът съобщи още, че турската държавна компания „Боташ“ ще направи отстъпка от 11 млн. евро за България за месец юни по договора за резервиране на капацитет. Новината идва, след като политици настояха за предоговаряне или дори разтрогване на договора с „Боташ“ с мотиви за неизгодни за държавата условия. Впоследствие енергийният министър посочи, че сделката с „Боташ“ е трудно да се предоговори.
По отношение цената на тока за бита от 1 юли министърът допълни, че по всяка вероятност АЕЦ „Козлодуй“ ще преразгледа предложението си за 30% ръст на цената на тока, внесено в КЕВР.