1.5 млн. евро санкция: България е осъдена заради забавена директива
Страната ни над 20 месеца не е уведомила ЕС за приетите правила за насърчаване на електромобилността
© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Съдът на Европейския съюз осъжда България да плати санкция от малко над 1.5 млн. евро. Причината е, че страната ни е забавила да транспонира европейска директива, свързана с насърчаването на чисти и енергийно ефективни пътни превозни средства, съобщават от институцията.
Става въпрос за промени, които предвиждат всички възложители (министерства, общини и ведомства) да залагат в обществените поръчки условия новите коли или автобуси да са „чисти“. Това бе регламентирано с промени в Закона за обществени поръчка, а в края на 2023 г. и с правителствено постановление, с което се определи минималният дял на такива екологични превозни средства.
Именно заради това в началото на 2024 г. Европейската комисия оттегля частично иска си и се отказва от искането за периодична имуществена санкция, като настоява само за еднократна такава от над 1.5 млн. евро.
България е посочила, че не е успяла да приеме евродирективата в срок заради политическата нестабилност в страната и заради пандемията. Съдът на ЕС обаче не приема доводите, тъй като ЕК е уведомила България още през септември 2021 г., че срокът за транспонирането на директивата е изтекъл.
Около 8 месеца по-късно – до 6 април 2022 г. – страната ни не е уведомила какво е развитието на случая и така Брюксел дава 2 месеца, за да предприеме мерки. Повече от 20 месеца обаче след изтичането на срока, мерки не са приети, нито съобщени. Именно тогава ЕК предявява иск пред Съда на ЕС.