България иска изравняване на земеделските субсидии в ЕС
Служебният кабинет взе решение и да прекрати договора с Pfizer-Biontech за доставка на COVID ваксини

Снимка: Красимир Свраков
България официално ще поиска преразглеждане на Годишната финансова рамка на Европейския съюз и изравняване на субсидиите за земеделските производители в рамките на Съюза. Това обяви служебният министър на земеделието Явор Гечев по време на брифинг след днешното заседание на Министерския съвет.
България ще настоява изравняването на субсидиите да се случи още в рамките на настоящата година, но за момента няма информация за друга държава, която да подкрепя искането на страната ни. А сред мотивите е негативното влияние на войната в Украйна върху българските земеделски производители.
Конвергенцията в Европейския съюз се забави прекалено много. Изчакахме прекалено дълго. Вследствие на войната в Украйна констатираме, че държавите, които са по Източния фланг на Европейския съюз, понасят много по-големи последствия, отколкото държавите, които се намират в по-западните части на Съюза", каза Гечев.
По думите му, ако не се изравнят земеделските субсидии, ще бъде подкопана равнопоставеността и солидарността в ЕС.
С това искане изпращаме сигнал към Европа по отношение на нуждите на българските земеделски производители и искаме реакция още сега, в тази година."
България прекратява договора с Pfizer-Biontech за доставка на ваксини….
……стана ясно от друго решение на служебния кабинет, което също беше взето днес. На следващото заседание на Европейската комисия по здравеопазване, което ще се проведе на 14 март, България ще обяви решението си пред Съюза, каза ресорният министър д-р Асен Меджидиев.
И други държави членки подкрепят България в това решение. Оформят се около 6 – 7 страни, които ще вземат една и съща позиция по темата. България няма нужда от повече ваксини, безотговорно е да се доставят толкова ваксини, без да се използват, а в последствие и да се унищожават."
От изнесените данни става ясно, че за изминалата година България е унищожила 2 милиона ваксини. Какви са финансовите загуби за страната обаче не става ясно, тъй като по думите на министъра по договор няма право да изнася публично такава финансова информация.
Припомняме, че до момента доставките на ваксините срещу COVID-19 се получават на база броя на населението в съответната държава. България ще настоява пред ресорната европейска комисия за промяна на този критерий. Вместо по брой население доставки да се правят на база необходими количества.