България ще загуби кредитен рейтинг при провал с еврозоната
Рейтинговата агенция Moody’s предупреждава за влошаващия се показател на държавния дълг заради планирания голям бюджетен дефицит

© ECONOMIC.BG / БТА
България проправя своя път към еврото и най-късно до началото на 2026 г. страната би трябвало да е влязла в еврозоната. Това би имало положителен ефект за кредитния рейтинг на страната, защото би премахнало валутния риск и би интегрирало допълнително икономиката с останалата част от еврозоната. От друга страна, ако процесът не бъде завършен успешно през следващите няколко години, това би оказало кредитен натиск надолу. Това са част от становищата на международната рейтингова агенция Moody’s, която публикува своя специален междинен доклад за България.
Анализаторите на агенцията подчертават, че кредитният профил на България се подкрепя от ниското ниво на държавния дълг – най-ниското като съотношение към брутния вътрешен продукт в Европейския съюз – както и от високата достъпност на дълга. Прогнозите обаче са показателите за дълга да се влошат поради планирания бюджетен дефицит от близо 3% от БВП за 2024 г.
Стабилната перспектива на рейтинга отразява баланса на рисковете между положителните ефекти от евентуалното приемане на еврото, което очакваме да се случи най-късно до началото на 2026 г., на фона на влошаващото се дългово бреме и показателите за достъпност на дълга. Той също така отразява рисковете за изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост на България и други ключови приоритети на политиката поради продължителната политическа безизходица в страната“, посочва още Moody’s в своята позиция.
Агенцията отчита, че „остава особено предизвикателство“ контролът върху корупцията, а политическата безизходица, която се задълбочава, потенциално подкопава институционалната ефективност. По тази линия рискове пред страната остават изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост и други ключови приоритети на политиката поради продължителната политическа безизходица в страната.
Агенцията прогнозира икономическият растеж на България през 2024 г. да достигне 2.9%.
Натиск за повишаване на рейтинга на България може да възникне и от фундаментални подобрения в качеството на изпълнителните институции и съдебната система, по-конкретно, борбата с корупцията, организираната престъпност, подобряването на ефективността на публичните разходи и укрепването на върховенството на закона също биха могли да допринесат за натиска върху рейтинга. Подобрения в инфраструктурата и институционалната среда, съчетани с приемането на еврото, също биха могли да окажат натиск за повишаване на рейтинга.
Обратно, значително и трайно влошаване на перспективите за дългосрочен икономически растеж би оказало натиск за намаляване на рейтинга на България.