Българската SoCyber набира 1 млн. евро за своята „Кикимора“
Идеята е със свежия капитал да се осъществи експанзията на продукта към нови пазари
Водещият български стартъп, специализиран в областта на киберсигурността, SoCyber, набира 1 млн. евро в Late Seed рунд. Инвестицията се осъществява чрез SeedBlink, известна платформа за съвместни инвестиции в европейски технологични стартъпи.
Набраните средства ще бъдат използвани за внедряване на технология за изкуствен интелект в новосъздаденият продукт на компанията – „Кикимора“ – иновативна платформа за управление на уязвимостите в реално време.
Идеята е със свежия капитал да бъде повишена ефективността на продукта и да се осъществи експанзията му към нови пазари.
Late Seed рундът за финансиране е ръководен от българския фонд за рисков капитал, специализиран в инвестирането в компании в ранен етап и в етап на растеж Vitosha Venture Partners. Основателят и главен изпълнителен директор на компанията SoCyber Красимир Коцев разказва, че набирането на капитал ще позволи
да ускорим развитието на нашето решение, базирано на изкуствен интелект, като гарантираме, че предприятията могат ефективно да се защитават от развиващите се киберзаплахи“.
Продуктът автоматизира анализа на уязвимостите, което дава възможност на компаниите да отстранят пропуските в сигурността своевременно. Като централизира наблюдението и анализа на сигурността, „Кикимора“ позволява на организациите проактивно да предотвратяват инциденти и да защитават чувствителни данни.
„Кикимора“ обслужва предимно B2B клиенти, като се фокусира върху компании с над 500 служители.
Киберсигурността започна да попада все по-често във фокуса на обществото в последната година и половина след зачестили кибератаки. Според данните на SoCyber кибератаките се извършват на всеки 14 секунди и представляват значителна заплаха за предприятията по целия свят.
Компанията, основана през 2018 г., реализира приходи от 640 хил. евро през 2022 г. и успешно е завършила над 200 проекта в Европа, САЩ и Обединеното кралство от създаването си насам. Именно в последните две локации компанията се прицели в последните две години.
Въпреки голямата крачка с навлизането в тях, потенциалът остава огромен – пазарът на киберсигурността и уязвимостите се оценява на 23 милиарда долара, което показва значителни възможности за растеж на SoCyber.