Българският ток ще става все по-скъп и неконкурентен
Обрат при цените на газа в Европа не се очаква, а част от търсенето е безвъзвратно унищожено
Българският ток ще става все по-скъп и неконкурентен за износ към съседните държави, тъй като производството му, базирано предимно на въглища, вече не е конкурентно на фона на другата евтина електроенергия. Това стана ясно от думите на Анди Зомер, директор Фундаментален анализ и моделиране в Axpo Solutions, които днес разказаха какво да очакваме на енергийните пазари след турбулентната 2022 г. Компанията е производител и търговец на ток и газ в цяла Европа.
Причината е, че в страната ни има голям дял производство на електроенергия от въглища, а именно цената на въглеродните емисии е една от компонентите, определящи цената на тока.
Негативните очаквания на специалистите се базират на цените на въглеродните сертификати, които растат и съответно ще повишават и цената на българската електроенергия.
Големият дял на производство от въглища ще повиши тези цени и ще направи българския ток скъп за съседните и близки държави“, каза Зомер.
През последните месеци наблюдаваме, че България от нетен износител се превръща във вносител, въпреки че количествата не са големи. Експортът на електроенергия е намалял с 66% от началото на 2023 г.
Една от причините е свитият износ към съседна Румъния, която започна да произвежда повече електричество от природен газ, който вече се изравни като стойност с производството от въглища. Валежите пък помогнаха на северната ни съседка да произвежда повече и от ВЕЦ-ове и сега страната няма необходимост да внася ток.
Цените на електроенергията от газ и въглища се изравниха и съответно страната няма интерес и нужда да купува енергия от България“.
По думите му има известен риск при повишаване на цените на сертификатите и при наличие на евтина електроенергия, за страната ни дори да е по-изгодно да внася.
Сега токът в България е евтин, но в дългосрочен план очакванията са за повишаване на цените на въглеродните емисии, което ще се отрази на стойността на електроенергията. Това зависи от скоростта, с която ще се изградят тези допълнителни слънчеви мощности, които България планира“, допълни той.
Експертът коментира и картината в Европа, като при евентуална рецесия, която ще задържи ниско търсенето на газ, ток и другите енергоносители, дори може да има и спад на цените. "Не може да се отчитат само европейските и българските макроикономически показатели, тъй като трябва да се има предвид азиатската икономика, която вероятно ще отбележи сериозно възстановяване, което ще компенсира евентуална рецесия в България или Европа, защото Азия ще търси и купува повече газ и ток".
По думите му трябва да се отчете, че енергийният пазар е все по-глобален и нито Европа, нито която и да е страна отделно участва или може да се справи сама и независима.
Още нулеви цени
Относно отрицателните и нулеви цени, които скоро бяха постигнати и в България, експертите коментират, че очакванията са тази тенденция да продължи и да се случва все по-често.
Това е резултат от разширените ВЕИ мощности, инсталирани в цяла Европа, и България не е изключение. Във време, в което макроикономическите показатели не са добри, се стига до тази ситуация, в която имаме повече предлагане, отколкото потребление. Необходими са стимули или да се увеличи потреблението или дори понякога да се спре производството, но се очаква това да е характерно в близките години, тъй като ще се продължава със соларните и вятърни мощности“, обясни Марко Залфранк, директор Търговска дейност за Континентална Европа в Axpo Group.
По думите именно това е важна причина за Европа вече да се концентрацията върху мощностите за съхранение на енергия, батерии и други гъвкави решения.
Пазарът на газ – стабилен, но зависим
В дългосрочен план декарбонизацията в Европа ще е свързана и с намаляване на потреблението на газ, обаче от друга страна ще продължи да има сериозна нужда от LNG, тъй като няма да има руски газ, обясниха експертите.
Голямото търсене на LNG от Европа обаче автоматично ще развие нова зависимост от други източници като Азия и Южна Америка, както и от конкуренти при потреблението на втечнен газ. Европа ще продължи да има нужда от газ като резервен вариант за осъществяването на зеления преход и този към ВЕИ.
Газът е гъвкав като цяло и е много подходящ, когато няма достатъчно слънцегреене и вятър“.
И все пак, всичко зависи от поведението на потребителите и дали те сега ще започнат да потребяват повече газ, съответно да има по-голямо търсене, което да доведе до вдигне цената, особено спрямо настоящата ниска цена.
Но за момента не виждаме никакви признаци за обрат и това го забелязваме в Европа и в глобален план. Това, което се наблюдава на пазара, е тенденцията за движение на цените надолу да продължи, защото няма признаци за повишаване на търсенето“, каза Зомер.
Според Залфранк в Европа се вижда и друга тенденция „необратимо разрушено търсене“ и на газ, и на ток, а причините са много. По думите му някаква част от това търсене няма да бъде възстановено.
Много индустрии вече се изнасят от Европа и това е свързано с тенденция на пазара, който в момента е скъп за разлика от други места по света като Азия и САЩ“.
Изпълнителният директор на Axpo Bulgaria Милена Виденова коментира, че групата засега няма намерение да инвестира в мощности или в системи за съхранение в България, тъй като се фокусира върху пазарите в Швейцария и Западна Европа.
За момента нямаме инвестиционни планове за България и Централна и Източна Европа".