„Чиста българска енергия“ ще замени газа в Плана за възстановяване
Това са част от промените, които Асен Василев и неговите колеги залагат като промени в българския документ

Снимка: БТА
Замяна на малките газови централи около Маришкия басейн и активно използване на геотермалните източници на енергия в България. Това залага новото правителство с промени в Националния план за възстановяване и устойчивост, обявиха премиерът Кирил Петков и неговият заместник по европейските въпроси Асен Василев от трибуната на парламента.
Новата власт е категорична, че не иска да замества въглищните централи с газ. Според Василев
да повишаваме зависимостта си от газ означава някой друг да пуска и да спира тока в държавата“.
Финансовият министър и вицепремиер обясни, че „не можем да заменим български източник, каквито са въглищата в Маришкия басейн, с вносен източник“. Именно от тази гледна точка според него е крайно нецелесъобразно енергията от въглищните мощности да се замени с парогазови централи.
Петков и Василев разкриха, че вече са провели среща със свои колеги от Турция и дадоха за пример югоизточната ни съседка, която по техни думи за последните 10 години е изградила 1.6 GW геотермална енергия. С експерти от Турция са обсъдени и наличните данни за България. Според Петков геотермалната енергия е българско богатство, което „не сме го използвали до този момент въобще“.
Ние имаме минерални извори из цяла България. Представете си от част от тях да може да генерираме чиста българска енергия“, коментира Петков.
След разговорите с турските си колеги, според Петков и Василев в следващите четири години може да се заложат 400 MW геотермална енергия в България, която да помогне да намалим зависимостта от въглища.
Припомняме, че в Националния план за възстановяване, изпратен в Брюксел от бившия вицепремиер Атанас Пеканов, вече бе помислено за геотермална енергия, но в далеч по-малък мащаб. Пеканов и неговият екип бяха заложили проект за проучване за възможностите на страната за производство на топлина и електричество от геотермални източници. Предвиждаше се за ocъщecтвявaнe нa пpoeĸтa да се изгради cпeциaлизиpaнa лaбopaтopия в Texничecĸия yнивepcитeт в Coфия зa изcлeдвaния и oбyчeния oтнocнo cиcтeми зa гeoтepмaлнa eнepгия. Цeнaтa нa проекта бe 92 млн. лв.
Освен разчитането на геотермална енергия, Василев смята да прокара в Плана и батериен комплекс за съхранение на енергия, който да се разположи в Маришкия басейн. Според вицепремиера именно по този начин ще може да се запазят и високите заплати на заетите във въглищните мини в момента.
Работи се и по ютилизацията на отпадъци - отново край Стара Загора.
Вместо заводът за горене на боклук да е в центъра на София, ютилизацията на отпадъци може да се случва в Маришкия басейн“, коментира Василев.
Припомняме, че към момента процедурата за изграждане на RDF инсталацията към ТЕЦ-София, която визираше Василев, е спряна, тъй като Комисията за защита на конкуренцията откри проблеми в класирането на кандидатите за поръчката.