Цените на газа поставиха рекорд за 2024 г., носейки несигурност за зимата
Главната причина са боевете около Суджа - ключов пункт за транзит на газ към Европа
Геополитическото напрежение нараства, като светът сега обръща още повече внимание на руско-украинската война. Миналата седмица украинските сили започнаха изненадваща офанзива, нахлувайки в руския регион Курск. Това включва боеве в и около Суджа – ключов пункт за транзит на газ към Европа. В резултат на това цените на суровината на нидерландската борса TTF скочиха до най-високите си нива тази година, надхвърляйки 40 евро/MWh и изтласквайки страховете за европейските доставки на преден план.
Цената на септемврийските фючърси към момента се е повишила с 3% до 42.82 евро за 1 MWh, или 491.02 долара за хиляда кубични метра, според данните на ICE Futures. Това е най-високото ниво от декември 2023 г.
Цените на TTF започнаха годината спокойно, подкрепени от рекордно високи нива на наличности в хранилищата. Смущенията бяха минимални до май, когато Израел започна офанзивата си в Рафа. Първоначално цените паднаха, когато ситуацията се стабилизира. Въпреки това, от началото на украинската офанзива на 6 август, цените на TTF скочиха с над 15%.
В крайна сметка във вторник транзитът на руски газ през Украйна се връща до технически максимално възможното ниво. „Газпром“ ще достави руски газ за транзит през територията на Украйна в обем, потвърден от украинската страна чрез ГИС "Суджа" – 42.4 милиона кубически метра на 13 август. Заявката за понеделник беше 39.6 млн. куб.м.
Заявлението за ГИС "Сохрановка" беше отхвърлено“, каза официалният представител на „Газпром“ Сергей Куприянов пред медии.
Операторът на ГТС на Украйна (OGTSU) обяви форсмажорни обстоятелства при приемането на газ за транзит през газоизмервателната станция в Сохрановка (Ростовска област), тъй като се твърди, че не може да упражнява оперативен и технологичен контрол над компресорната станция.
Маршрутът през Сохрановка осигурява транзит на повече от 30 милиона кубични метра на ден. Руският концерн смята, че няма основания за форсмажорни обстоятелства и няма пречки работата да продължи както досега.
Защо Суджа е толкова важна?
Украинско нахлуване в района на Курск в Русия – най-голямото от началото на войната с около 1000 войници и повече от две дузини танкове и други бронирани превозни средства, нахлули през границата тази седмица – представлява заплаха за основния тръбопровод за доставка на газ от Русия към Европейския съюз.
Въпреки че може да е изненада за мнозина предвид войната в Украйна, европейски страни като Австрия, Унгария и Словакия все още купуват газ от Русия – целият той преминава през град Суджа в Курск.
Суджа, разположен на около 10 км от украинската граница, играе ключова роля в транзита на природен газ към ЕС. Средно 42 милиона кубически метра руски газ се вливат в Украйна всеки ден, като градът е домакин на системата за измерване на газ, която измерва доставките, постъпващи в Европа.
Въпреки войната с Русия, Киев позволи газът да продължи да тече през неговия газопровод от съветската ера без прекъсване като част от договор за 2 милиарда долара на година между украинската държавна „Нафтогаз“ и руския „Газпром“.
От Украйна газът минава транзитно в посока Словакия, където се разклонява, като единият клон отива към Чехия, другият към Австрия.
Сделката за транзит изтича през януари. Ако потоците бъдат прекъснати преди това, цените на газа може да скочат, което да удари силно европейските потребители и индустрията.
Алтернативите са скъпи
В края на 2023 г. стана ясно, че украинската държавна газова компания „Нафтогаз“ не възнамерява да възобнови транзита на руски газ за Европа след изтичането на договора им в края на 2024 г. Решението поставя унгарския, словашкия, чешкия и австрийския пазар в трудна ситуация ситуация, тъй като в момента около 42 милиона кубически метра газ на ден пристигат по украинските маршрути.
Говорителят на словашката газопреносна компания Eustream каза, че „е изключително важно да се запази транзитът на газ през Украйна, тъй като въпреки че има алтернативи, използването им би довело до значително увеличение на потребителските цени“.
Двете унгарски газови компании FGSZ и MVM CEEnergy казаха, че ще бъде възможно да се намерят алтернативни начини за транспортиране на руски газ по други маршрути, ако не бъде постигнато споразумение между руснаците и украинците до края на годината. Въпросът засяга двете унгарски компании, тъй като по-малката част от дългосрочното руско споразумение, 1 милиард кубични метра годишно, влиза в страната през украинския транзит през Словакия и Австрия. По-голямата част, 3.5 милиарда кубически метра годишно, навлиза в страната през Турски поток през България и Сърбия.
Пресслужбата на FGSZ посочи, че техническият пропускателен капацитет на ГКПП Кишкундорожма-2 на сръбско-унгарската граница е 8.4 милиарда кубически метра годишно. Това е максималният обем, който може да бъде транспортиран до Унгария (по този маршрут). В момента този пункт работи с голям капацитет, но обемът на доставките може да бъде увеличен в съответствие с техническия капацитет при достатъчен интерес от страна на търговците.
С други думи:
общият годишен руско-унгарски договорен обем от 4,5 милиарда кубически метра може да бъде транспортиран през този пропускателен пункт,
няма техническа пречка (годишният капацитет на самия "Турски поток" е 15.75 милиарда кубически метра), зависи само от търговците, които резервират пропускателния пункт, да го използват.