„Чиста, неподправена спекулация“: Трябва ли биткойн да се счита за инвестиция?
Огромната волатилност на криптовалутата я прави прекалено рискова за професионалните инвеститори
Цената на биткойн е особено нестабилна напоследък. Криптовалутата се движеше тази седмица като влакче в увеселителен парк – в един момент поскъпна с около 7% само за един ча, след това падна рязко. Сега монетата се движи близо до 57 000 долара, но все още е доста под върха от 71 000 долара, достигнат през юни.
Тези скорошни движения в цената на биткойн служат като шоково напомняне за това колко непостоянна може да бъде криптовалутата и защо финансовите инвеститори често я смятат за дискреционна инвестиция, пише CNBC в свой анализ.
Въпреки че цената на биткойн се е удвоила приблизително от август 2023 г., това не е подходяща инвестиция за всеки, особено за тези с по-нисък толеранс към риск. Честите ценови колебания подкопават надеждността на криптовалутата като средство за съхранение на стойност или като защита срещу инфлацията, поне в краткосрочен план.
И без по-широко приемане на биткойн като платежно средство, неговата стойност изглежда до голяма степен зависи от спекулациите и пазарните настроения, а не от присъщата стойност. Това го прави много по-рисков актив в сравнение с други инвестиции, като акции или облигации, които носят свои собствени рискове.
И така, трябва ли да бъде част от цялостната ви инвестиционна стратегия? Финансовите плановици се различават в мненията си относно това дали и как да го включите във вашето портфолио, но са склонни да се съгласят, че това е рисков залог, който не трябва да бъде основата за вашите пенсионни спестявания.
Трябва ли да инвестирате в биткойн?
Въпреки свързаните рискове някои финансови анализатори виждат стойност в закупуването на биткойн като спекулативен актив, но само с пари, които сте готови да загубите.
За разлика от други криптовалути, биткойн е с ограничено предлагане, поради което често се разглежда като оскъдна стока, подобна на златото. Въпреки това благородният метал има дълга история като надежден актив, както и различни приложения в електрониката, стоматологията и бижутата. За разлика от него биткойнът, създаден през 2008 г., е много по-спекулативен като актив.
„Важно е да се прави разлика между основни и дискреционни инвестиции“, казва Р. Дж. Вайс, сертифициран финансов инвеститор и основател на The Ways to Wealth. „Биткойн или други криптовалути не трябва да бъдат крайъгълният камък на вашия пенсионен план.“
За повечето инвеститори едно добре диверсифицирано портфолио, което включва акции и облигации, вероятно ще осигури стабилния растеж, необходим за пенсиониране“, казва Вайс.
Въпреки това малко крипто в портфейла – около 1 до 2% – може да се е добра идея „ако имате силен интерес и разбирате рисковете“, казва той.
Ако вече имате биткойн притежания и скорошният спад в цените на крипто ви кара да се притеснявате, това предполага, че „вашата инвестиция е била твърде голяма или не е била добре съобразена с вашата толерантност към риск“, казва Вайс.
Други експерти заемат твърда позиция срещу криптовалутата.
„Не включвам биткойни или други криптовалути в портфейлите на моите клиенти“, казва Джинг Джън, CFP във Вирджиния. „Гледам на биткойн като на стока, силно повлияна от пазарните настроения, без подкрепа от материални активи или държавата. В това отношение, как изобщо може да се предвиди неговата стойност и волатилност?“
Биткойнът е толкова рискован, че дори не трябва да се счита за инвестиция – това е просто спекулация“, казва Джейсън Дал'Акуа, CFP в Мериленд.
„Въпреки че спекулирането може да е подходящо за малки суми пари, инвестирането е по-дисциплиниран, разумен начин за изграждане на богатство с течение на времето“, казва Дал’Акуа.
Просто кажи „не“ – това трябва да бъде мантрата за инвеститорите, когато обмислят добавяне на биткойн към портфолио“, казва Робърт Джонсън, професор по финанси в Хайдър, колеж по бизнес към университета Крейтън. „Това е чиста, неподправена спекулация.“