Да развържем възела на спора
Търговската медиацията е ефикасен способ, уверява адв. Дима Александрова
Търговските спорове и в тези лоши времена не са секнали. Те най-лесно, най-бързо и ползотворно и за двете страни, при най-ниски разходи може да се решат чрез медиация - способ, алтернативен на съда. Основният плюс на медиацията е, че страните решават спора си сами с помощта на медиатора.
За разлика от обикновените преговори има посредник, който способства страните да разкриват интересите си, да преговарят по-ефективно и да намерят
балансирано решение
В някои държави това средство е задължително и преди съдът да бъде ангажиран с уреждане на спора, се опитва с медиация, разказва адвокат Дима Александрова. Тя е обучител към Професионалната асоциация на медиаторите в България.
Медиацията е особено полезна при конфликти с неясен правен резултат и при слабо регламентирани сектори, като IT. Тогава е по-добре с подкрепата на медиатор да се стигне до споразумение, отколкото да се остави съдът да реши казуса. Така освен другите позитиви, се гарантира
конфиденциалност
и запазване репутацията на страните.
В практиката на адв. Александрова най-тежки за уреждане са били споровете между съдружници с 50:50 дял от собствеността на дружеството. Ключ към тяхното решаване е да се установи какви са действителните интереси на всяка от страните.
И най-лошата спогодба е по-добра от съдебно решение, тъй като при него единият печели делото, а другият го губи. Освен това търговските дела са скъпи, отнемат и много време, казва адв. Александрова. В България обаче медиацията все още
не е добре познат способ
Затова бизнесът трудно се доверява и все още не е създадено търсене на услугата. Но е време адвокатите и съдиите да насочват към тази алтернатива. Висшия съдебен съвет дори прие концепция за въвеждане за задължителна медиация по граждански и търговски дела.
Важно е да пазим клиента и да пестим ресурсите му, уверява адв. Александрова: „Не е за пренебрегване фактът, че съдебните такси са процент от материалния интерес, плащат се и адвокатски хонорари за явяване по дела. В медиацията цените свободно се договарят и те са значително по-ниски от това конфликтът да се уреди по съдебен път. Но не всеки търговски спор може да се разреши чрез медиация“. Адв. Дима Александрова внимателно преценява всеки казус, преди да се ангажира възелът на спора да бъде развързан.
Състезателен дух
Отборът по международна търговска медиация на СУ „Св. Климент Охридски“ зае второ място на най-голямото състезание в света по медиация и преговори. Това стана през февруари в конкуренция между 48 отбора от различни страни. Треньор на нашите участници е адв. Дима Александрова. Самата тя преди години е била състезател, после е подготвяла отбори от Кралския колеж в Лондон и от Университета в Ухан. Сега е член на борда на Сдружението за международни състезания по право, което организира подготовката на такива отбори. За студентите това е начин да усъвършенстват уменията си да водят преговори, а международното участие им носи предимства, като стипендии, опит, престиж.
Текстът е част от бр. 102 на сп. „Икономика“.