Държавата е безсилна да се справи с незаконно торово сметище в разградско село
Нито местните власти, нито институциите могат да се справят с миризмата, която от години трови живота на хората

© ECONOMIC.BG / Стопкадър/Nova
~ 2 мин.
Незаконно струпана камара с тор трови въздуха на Разград и околните села, разказва Nova в свой репортаж. От близо седмица жителите на крайните квартали на града се будят от остра неприятна миризма. Историята се повтаря всяко лято. В най-близките до областния град села – Ясеновец и Мортагоново, миризмата е още по-остра и отблъскваща.
Местните жители имат обяснение откъде идва миризмата. „На три километра имаме една стара жп гара. Тя вече не се ползва. Там се складира тор. Имаме така 2-3 пункта, самата процедура не се извършва както трябва”, смята Серафим Стоилов, жител на с. Ясеновец.
На посоченото място екипът на Nova открива огромна камара птича тор. Без никой да знае чия е. Биологичният отпадък е струпан върху синора между нивите, на края на разбит път.
„През лятото го трупат предимно и през есента го използват, разхвърлят. Не е целогодишно. Но истината е, че трябва да се внимава с разстоянието, мястото, където се трупа“, смята Невзат Узунов, жител на селото.
Оказва се обаче, че кметът на селото не знае за проблема. „Сега разбирам от вас, че има птича тор, която замърсява околната среда. И аз имам деца, и аз имам семейство, и аз имам внуци. И съм си местен жител. И живея в селото, не живея в града, в апартамент. Живея в селото”, заяви Гюлджан Ахмедов, кмет на с. Ясеновец.
За проблема, повтарящ се с години, знаят обаче в община Разград, но това не е довело до отстраняването му. Пред Nova от там обясняват, че не знаят кой трупа торта, но не знаят как да се справят с проблема.
Използването на тор е разрешено, но при определени правила. Местните власти не можели да докажат кой точно е торил. „Никъде нормативно не е заложено като задължение самите земеделски производители да уведомят и съответно да бъдат санкционирани, ако не го направят това”, коментира Недим Тахиров, директор дирекция „Програми и околна среда”, гр. Разград.
За проблема е съобщено и на по-високо ниво, но отново за него не се намира решение. Подаден е сигнал до зеления телефон на екоинспекцията в Русе. За РИОСВ-Русе няма проблем с миризмата, тъй като „няма опасност за населението“. Държавната агенция смята, че най-важното е да се уведоми населението, че няма от какво да се притесняват. „Такъв беше и нашият апел – общинското ръководство да информира населението, за да е ясно на всички кой е източникът на миризмата и че няма, евентуално, опасности за населението”, обясни Любомир Атанасов, директор на РИОСВ-Русе.
Когато обаче нито кметът, нито жителите на Ясеновец и Мортагоново знаят чия е птичата тор, се налага намесата на Агенцията по храните. „Арендаторът, ако въобще има някой, защото ние наистина не знаем в момента на кого са тези торови маси, той би трябвало да ги взема и да ги тори в рамките на 12 до 24 часа. Той трябва да ги полага на неговите ниви за това време”, обясни д-р Илиян Драмалиев, директор на Областна дирекция по безопасност на храните – гр. Разград.
По закон, стопанствата трябва да съхраняват биологичния отпадък на специално изградена бетонова площадка. Така ще се запазят чисти почвата и водата, ако количеството тор е значително.