Депутатите вдигнаха корпоративния данък за големите компании на 15%
Това се случи на фона на силен отпор от страна на бизнеса
Депутатите окончателно приеха по-големия корпоративен данък от 15% за международните корпорации в България и големите български групи. С допълнителните 5 пр. пункта към иначе плоския данък в страната ще бъдат обложени компаниите с годишен оборот над 750 млн. евро, като условието е приходите да са в такъв размер поне 2 от последните 4 данъчни периода. Увеличението на данъка ще влезе в сила от началото на 2025 г
Допълнителният налог е в синхрон с инициативата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Европейския съюз за въвеждане на минимален корпоративен данък върху мултинационалните компании.
Депутатите одобриха промените на второ четене в пленарна зала на фона на силен отпор от страна на бизнеса, който настояваше за няколко облекчения – според тях приложени във всички страни членки на Европейския съюз. Най-голямата работодателска организация – КРИБ – и няколко търговски камари – американската, германската, италианската и белгийската – поискаха в закона да бъде записана възможността за отстъпки за т. нар. "съществена стопанска дейност".
Критиците на законопроекта, приет във варианта на Асен Василев, категорично заявиха, че без възможност за отстъпки от по-високи данък България губи своето инвестиционно предимство.
И Министерството на финансите, и депутатите обаче отказаха да въведат отстъпки. Според финансовия министър Асен Василев те не са приложими за България и биха били в нарушение на регламента на ОИСР, тъй като с тях ефективната данъчна ставка ще падне под минимума от 15%.
Бизнесът, включително и одиторите от т. нар. „голяма четворка“, не бяха съгласни. Предложението за подобни изключения влезе в парламента по предложение на депутата от ГЕРБ Делян Добрев, но не бе подкрепено дори от неговата парламентарна група.
Директивата предвижда изключения от 15-те процента за определен тип разходи. Тези изключения бяха за работни заплати и за дълготрайни материални активи за инвестиции, но това не беше прието, тъй като то е в нарушение на директивата, която изисква данъкът да остане поне 15%, независимо от изключенията“, посочи министърът.
Впоследствие обаче бе вкарано друго предложение от Делян Добрев с възможност само инвестициите да бъдат освободени.
Ако се правят капиталови инвестиции, това би повишило производителността на труда и работните заплати, така че Министерството на финансите подкрепят предложението в този му вид“, добави министърът.
Въпросното изключение бе одобрено от всички депутати с изключение на „Възраждане“.
По-високият данък ще засегне около 600 компании с дейност в България.
Отхвърлени бяха предложенията за допълнително облагане на банките, предложено от БСП. Подобна практика вече се наблюдава в няколко страни, където обаче пазарите наказаха тези политически действия.
Отхвърлена бе и идеята за отпадане на корпоративния данък върху субсидиите до 100 хил. лв. за фирми в земеделието. Подобно нещо само преди дни бе прието, но за физически лица, по предложение на ГЕРБ.