Десетте най-добри европейски държави за дигитални номади
Експерти представят и нова възможност за тези, които искат да работят от всяка точка на света – круизните кораби
През последните години дистанционната работа се превърна в норма за много компании, тъй като все повече служители търсят идеалното място за „работа от всяка точка на света“. Нещо повече, скорошни изследвания показват, че цели 70% от хората вече са готови да обмислят смяна на работата, която теоретично би им позволила да работят от всяка точка на света.
Експертите по туризъм са анализирали различни фактори, които са най-важни за дистанционната работа, и са идентифицирали най-добрите места за преместване на дигиталните номади. В резултат на това румънската столица Букурещ излезе на първо място в Европа.
Но за тези, които търсят място за живеене в средата на нищото, заобиколени от уникални, зашеметяващи пейзажи, резултатите от проучването ще разочароват: Исландия е на последно място, въпреки факта, че е „най-щастливата“ страна в целия свят.
Друг важен фактор са първоначалните разходи за кандидатстване за виза. В повечето държави визовата такса е по-малко от 80 евро, но в Малта дигиталната номадска виза струва 300 евро.
Тези, които предпочитат слънцето и „лятото през цялата година“, трябва да обмислят преместване в Испания или Кипър, които са съответно на второ и трето място – и двете държави с високи резултати за качество на Wi-Fi, което е идеално за служители, които изкарват прехраната си главно с интернет.
Намирането на наистина достъпно жилище за дългосрочно наемане се оказа трудно, но Румъния, Гърция и Унгария предлагат цени за наем на двустаен апартамент в центъра на столиците си за 500-550 евро на месец.
Това е значително по-ниско, отколкото в Португалия и Исландия, където средният наем е над 1000 евро на месец. Повечето държави изискват служителите да печелят над 2200 евро на месец, за да могат дори да подадат молба за виза.
Въпреки общото седмо място, тези дигитални номади, които не получават особено високи месечни заплати, трябва да обмислят преместване в Португалия, където кандидатите трябва да имат месечен доход от малко над 750 евро.
Въпреки че служителите трябва да печелят висока месечна заплата от 3700 евро, Румъния има какво да предложи по отношение на живота: ниски наеми, разходи за храна и квартира, както и висок „резултат за щастие“ и стабилен Wi-Fi.
Редица от най-големите европейски страни, като Франция, Италия и Германия, изобщо не попаднаха в списъка на най-добрите за дигитални номади. Обяснението е ясно, те просто не предлагат такива визи на чужденци.
Трябва да се отбележи, че Испания например въведе тази схема само преди няколко месеца и сега тя е на второ място.
Класацията е на сайта за круизни пътувания Panache Cruises, които дават и друг поглед върху дигиталното номадство – възможността цифровите номади да живеят и работят на круизен кораб. Разбира се, на морето. Мнозина може да си помислят, че кабината на круизен кораб не е подходящото място за работа всеки ден, но круизните линии стават все по-сложни, позволявайки на отдалечените служители да комбинират работата с изследване на различни части на света.
Високоскоростен Wi-Fi, бизнес центрове, конферентни зали и салони са проектирани да направят дългосрочната работа на борда на круизен кораб комфортна. Отдалечените служители, пътуващи на круиз, могат да се възползват от предимствата на работата по целия свят, като наистина сбъднат мечтите си за „работа от всяка точка на света“.