Джонсън е разочарован от отношението на Русия към Острова
Британският премиер определи Китай като „гигантски фактор в живота ни“, срещу който никой не иска да воюва

© ECONOMIC.BG / БТА
Сигурен съм, че никой от присъстващите на масата не желае да влезе в нова „Студена война“ с Китай. Това заяви премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън преди старта на срещата на върха на Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО). Той определи втората по големина икономика в света като „гигантски фактор в живота ни“ и като нов стратегически въпрос пред Алианса – предлагащ както възможности, така и предизвикателства.
Никой не иска нова война с Китай. Източноазиатската държава е част от бъдещето и от нас зависи каква ще бъде ролята й“, поясни Джонсън преди срещата в Брюксел, цитиран от SkyNews.
Позицията му припокрива тази на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който по-рано заяви, че алиансът ще трябва да се „ангажира по-сериозно“ с Китай, както и да се обсъдят обстойно въпроси за изменението на климата и контрола на оръжия.
В неделя съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан пък заяви, че Китай ще „участва в комюникето по по-силен начин, отколкото сме виждали досега“, тъй като алиансът започва да гледа по-сериозно на всяка потенциална заплаха от страната.
НАТО възнамерява да заеме по-силна позиция и по линията на Русия, като Столтенберг заяви, че отношенията им са „в най-ниската си точка от края на Студената война“. Джонсън пък посочи, че се надява диалогът с Кремъл да потръгне отново, въпреки че „поведението на Москва бе доста разочароващо по отношение на Обединеното кралство в последно време“.
Той се е обърнал и пряко към Путин с думите:
Ние от НАТО сме готови да се опитаме да имаме по-близки отношения с вас, но вие трябва да промените начина си на поведение“, визирайки отравянето на Сергей Скрипал на британска територия през 2018 г.
Срещата на НАТО, чийто старт вече е даден и на която България е представена от президента Румен Радев, е възможност за обновяване на трансатлантическите връзки, заяви Столтенберг. Той поясни, че лидерите от организацията ще обсъдят стратегическата концепция за дейността на пакта в следващото десетилетие.