Добрев: Новият Закон за концесиите дава гаранции за публичност
Дискусията на тема „Прозрачност и ефективност на концесиите в България” ще е полезна за бизнеса

Новият Закон за концесиите (ЗК) дава достатъчно гаранции, че ще има публичност при отдаването на концесии, това коментира председателят на Комисия по енергетика Делян Добрев пред Economic.bg.
„Сега в Народното събрание сме осем партии и парламентът е достатъчно фрагментиран, което е гаранция, че няма да бъде приет срок на концесия, който да не защитава на 100% обществения интерес”, смята председателят на енергийна комисия.
През юли първото четене на проектозакона в пленарна зала предизвика остри критики от опозицията, но въпреки това бе одобрен с подкрепата на 75 депутати, 38 бяха "против" и 27 се въздържаха. Тогава споровете бяха относно "вечните концесии", макар че в гласувания вариант срокът, за който Министерски съвет може да дава одобрение беше ограничен значително. Ако концесията се дава за срок от над 25 години, тогава е необходимо одобрение от Общинския съвет. Ако пък става дума за над 50 - тогава срокът трябва да мине за одобрение през Народното събрание.
Според Добрев най-накрая след много години опити ще има работеща регулация в използването на държавните активи. „Досега няколко пъти се правеха опити да се приеме ЗК, но в крайна сметка по предишните закони концесии не се сключваха”, допълни още Добрев.
Той е на мнение, че опозицията тогава се е хванала с най-популисткото нещо - срока. „Той обаче е достатъчно да бъде регламентиран и при по-дълъг от нормалния период се изисква решение на Народното събрание. За срок над 25 години и ако концесията е общинска се изисква разрешение на общински съвет, за срок над 35 години се изисква решение и на Народното събрание”, коментира председателят на комисията по енергетика.
Опозицията имаше критики и относно факта, че законът е изготвен от външна адвокатска кантора. Според Добрев „дали законът е изработен от администрацията или от външна юридическа кантора, това не е проблем, ако е помогнало на Министерски съвет да съкрати сроковете и да получи един по-съвършен закон, какъвто със сигурност, аз смятам, че е ЗК.”
„Смятам, че е по-добре да имаме хубав закон, отколкото след няколко години да се окаже, че имаме един несъвършен закон, изготвен от администрацията”, добавя той.
Добрев допълва, че най-накрая България ще има действащ ЗК и дейностите, услугите или строителството, които не са по силите на държавата, ще могат да се случат благодарение на него. „Той сам по себе си няма автоматично да започне да работи, защото има изискване за два правилника от Министерски съвет, които ще формират финансовите параметри и критерии, по които ще се изчислява концесионният срок”.
По думите на Делян Добрев бизнесът също подкрепя новия ЗК, защото той дава още една възможност на бизнеса за инвестиции, а от друга страна дава възможност на държавата да построи инфраструктура със средства от частния сектор, а не с обществени.
По повод дискусията на тема „Прозрачност и ефективност на концесиите в България”, организирана от КРИБ и списание „Икономика”, Добрев заяви, че тя ще е полезна, с оглед на това, че ще може да се представят пред бизнеса възможностите, които му дава Законът за концесиите, който до момента е малко познат.
Информация за организираната от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и списание „Икономика” дискусия на тема „Прозрачност и ефективност на концесиите в България”, която е част от кампанията „Бизнес на светло” може да видите ТУК.