Доларът поевтиня след изявленията на ЯЦБ
Златото получи тласък от слабостта на долара

Доларът падна до 2-седмично дъно спрямо йената в сряда, след като председателят на Японската централна банка (ЯЦБ) заяви, че йената е „много слаба” и е малко вероятно да продължи да пада.
Американската валута поевтиня и спрямо еврото, което бе подкрепено от ръста в доходността на еталонните 10-годишни германски правителствени облигации до над 1% за пръв път от септември до сега.
Председателят на ЯЦБ, Харухико Курода, в изявление пред комитета на Долната камара в Япония, спаси йената от почти 13-годишното дъно на 125.86.
Курода заяви, че не е задължително доларът да нарасва спрямо йената, в случай че Фед увеличи лихвения процент, тъй като търговците вероятно вече са оценили възможността за увеличение.
Анализатори споделиха, че коментарите на Курода може да забавят по-нататъшни спадове на валутата и предположиха, че Япония може да е започнала дългия процес на подготовка на пазарите за момента, когато икономиката ще има нужда от по-малко парични стимули.
Доларът последно се разменяше на загуба от 1,3% за 123.11 йени и на загуба от 0,3% спрямо еврото на 1.1305.
Поради възходът на йената и покачването при стоковите валути, доларът падна до 3-седмично дъно спрямо кошница от основни валути, губейки 0,55% до 94.322.
Паундът поскъпна с 1% до 3-седмичен връх спрямо долара.
Златото получи тласък от слабостта на долара
Цената на златото нарасна за трета последователна сесия в сряда, след като бе подкрепена от слабостта на долара и притесненията около дълговата криза на Гърция, но задаващото се увеличение на лихвения процент в САЩ и изходящите потоци от публичните фондове ограничиха ръста на движението.
Спот златото поскъпна с 1,4% до едноседмичен връх на 1 192.10 долара за тройунция и последно бе на печалба от 0,8% на 1 186.71 долара. Американските фючърси върху злато с доставка през август поскъпнаха с 9 долара до 1 186.60 долара за тройунция.
В сряда Гърция заяви, че международните й кредитори не са успели да отговорят на последното й предложение за излизане от задънената улица, в която се намират преговорите относно сделката за пари срещу реформи.
Златото също така бе подпомогнато от спада на долара, който изгуби около 0,9% спрямо кошница от валути.
8-месечният връх на доходността на еталонните 10-годишни правителствени облигации на САЩ обаче може да спре цената на златото около съпротивата на 1 200 долара за тройунция, коментираха анализатори.
Тъй като златото не носи плаща лихви, ръстът в доходността на облигациите и другите активи се възприема като отрицателен за метала.
Силните данни от САЩ, включително петъчния доклад, показващ солидно увеличение на заетостта, както и скорошните коментари от висши служители на Фед, предполагащи, че увеличението на лихвения процент вероятно ще настъпи по-късно през годината, в петък отведоха цената на златото до най-ниската й точка от 19 март до сега на 1 162.35 долара.
По-високият лихвен процент би повишил алтернативната цена за притежанието на деноминирания в долари метал.
Дългосрочните инвеститори останаха мечешки настроени към златото, което си личи от изходящите потоци от най-големия публичен фонд в света, базиран на злато, SPDR Gold Trust. Във вторник запасите на фонда достигнаха най-ниската си точка от януари насам на 705.72 тона.
Сред останалите благородни метали платината поскъпна с 0,7% до 1 110 долара за тройунция, среброто спечели 0,2% до 16.03 долара за тройунция, а паладият нарасна с 0,3% до 742.25 долара за тройунция.
Отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg)