Доналд Тръмп стартира платформа за криптовалути
Какво точно ще представлява проектът все още не е ясно
Бившият президент Доналд Тръмп стартира платформа за криптовалута, обяви самият той пред своите 7.5 милиона последователи в социалната мрежа Truth Social. Какво точно ще представлява новата услуга не става ясно – посочва се само, че тя ще бъде насочена към хора, които не полазват или не се обслужват от традиционни банки.
Криптоплатформата се нарича „The DeFiant Ones“ се очаква скоро да бъде пусната в действие от Trump Organization, става ясно още от поста.
Твърде дълго време средният американец беше притискан от големите банки и финансовите елити“, гласи постът. „Време е да заемем обща позиция. #BeDefiant.“
Името на платформата, The DeFiant Ones, е игра на думи с „децентрализирани финанси“.
Постът на Тръмп в социалната мрежа препраща към канал в Telegram за все още нестартиралата платформа, в който има постове от 15 август, посочващи го като „единствения официален канал в Telegram за проекта Trump DeFiant“. Няма подробности за това какво включва проектът и дали става въпрос за децентрализирана автономна организация, дигитална валута, пазар за търговия, блог или публикация за криптовалута или нещо съвсем друго.
През юли компания, наречена AMG Software Solutions, подаде заявки за търговска марка за термините „Be DeFiant“, „World Liberty“ и „World Liberty Financial“, съобщи изданието за криптовалути The Block по-рано този месец. Търговската марка за World Liberty Financial е за „предоставяне на финансова информация в областта на децентрализираните финанси (DeFi)“, се казва в заявката.
В неотдавнашни интервюта синовете на Тръмп – Доналд младши и Ерик – коментираха въпроса с общностите, които по една или друга причина нямат достъп или не ползват традиционни банкиви услуги. „По същество повече от половината от тази страна в момента не може да бъде банкирана“, заяви Ерик Тръмп пред New York Post.
Това означава, че те ще бъдат отхвърлени за повечето заеми от повечето институции. Но с тази технология те биха могли да получат възможност почти мигновено да бъдат одобрени или отхвърлени от кредитор въз основа на математика, а не на политика. Парите могат да бъдат в сметката им за минути, а не за месеци.“
Един от предишните привидно алтруистични проекти на Тръмп - Университетът „Тръмп“ – стана обект на остри критики и получи обвинение в измама на студенти.
Идеята, че криптовалутите могат да помогнат на хората без банкови сметки да получат по-добър достъп до финансови услуги, е широко разпространена в индустрията - но докладите сочат друго. Центърът за американски прогрес (CAP), либерален мозъчен тръст, не откри „никакви систематични доказателства, че криптотранзакциите са по-евтини от традиционните финансови транзакции“, като отбеляза, че криптоактивите се използват предимно за спекулации, а не за плащания.
„Основната цел на финансовото приобщаване е да подобри цялостното икономическо благосъстояние на хората с ниски доходи, а насърчаването на хората да използват трудно спечелените си заплати или спестявания, за да купуват високорискови активи, може да доведе до точно обратното“, пише през 2022 г. Тод Филипс, бивш директор на CAP по въпросите на финансовото регулиране и корпоративното управление.
DeFiant Ones не е първият опит на Тръмп в областта на криптовалутите. Той беше основен говорител на тазгодишната Биткойн конференция в Нешвил, Тенеси, по време на която обеща да уволни Гари Генслър, председател на Комисията по ценните книжа и фондовите борси, вечен враг на крипто общността.
Според последните финансови данни Тръмп разполага с между 1 и 5 млн. долара във „виртуален етериум ключ“. Той също така е спечелил 7.2 млн. долара от три колекции на NFT. Хората, които са купили NFT на Тръмп, са имали по-малко късмет. Някои токени са загубили стойността си почти веднага след като са били закупени. Към април тази година обемът на търговията с NFT на Тръмп е намалял с 99%.