Две важни поуки от динамиката в цената на bitcoin през 2017 г.
За 12 месеца цената на bitcoin скочи с над 1 400%

© ECONOMIC.BG / Pixabay
~ 2 мин.
2017-а вероятно ще остане в историята като годината, в която криптовалутите и в частност bitcoin отбелязаха впечатляващ възход. В рамките на изминалите 12 месеца цената на най-популярната дигитална парична единица скочи с над 1 400%. И до днес обаче наблюдателите не успяват да намерят разумно обяснение за този ръст.
Някои твърдят, че цената на bitcoin е функция от медийното му отразяване. Според други тя е оправдана от статистическа гледна точка на база на случващия се от дълго време насам добив. Трети обаче коментират, че „ловците на bitcoin печалба“, които стратегически купуват и продават валута, са истинските виновници за неравномерните колебания в цената на круптопарите.
Сред мъглата от хипотези вече се открояват и няколко последователни закономерности, пише Investopedia. Ето и две от тях.
Значението на азиатските пазари и инвеститори
Легендата гласи, че основателят на bitcoin, известен като Сатоши Накамото, е японски либертарианец и компютърен учен и криптограф.
И докато Западът продължава да дебатира по екзистенциалната тема за ролята на криптовалутите в икономиката, то азиатските инвеститори и търговци побързаха да ги прегърнат с ентусиазъм. По тази причина, логично, по-голямата част от търговията се извършва именно на тамошните борси. Според данни на Bitcoinity базираните в Тайпе и Китай – съответно Bitfinex и Okcoin, държат мажоритарен дял от обема на търговията с bitcoin в световен мащаб.
През 2017 г. те се оказаха мощна сила при определянето на цените и на други криптовалути. Южнокорейската борса Bithumb например непрекъснато увеличава търговията с тях и може да се похвали, че има най-големите обеми на покупко-продажба с други валути като Ethereum и Ripple.
Любопитно е, че азиатските борси станаха своеобразен предвестник за движението на цените на дневна база. Пример за ефекта на доминото е скокът в цената на Ripple първо в Bithumb, който след това беше последван от останалите борси и така превърна валутата във втората най-скъпа криптовалута.
Bitcoin фючърсите: Опашката удари кучето
Обикновено фючърсите успяват да стопират резките скокове и спадове на цените и да спомогнат за установяването им на едно място. Очакваше се, че пускането на bitcoin фючърси ще има подобен ефект, но това така и не се случи. Причината според анализаторите е, че обемът на фючърсните контракти е изключително малка част от ликвидността в bitcoin пазара.
Показателно е, че търговците на фючърси CME и CBOE обмениха контракти на стойност 94.65 млн. долара до края на търговията на 29 декември 2017 г. За сравнение през 24-те часа в последния ден на годината обемът на търговията с bitcoin като цяло се равнява на 12.4 млрд. долара, което е многократно повече.
Всичко това идва да покаже, че пристъпването към институционализация на bitcoin следва свой стабилен път. Показателно е, че големият тактик в инвестиционното банкиране - Goldman Sachs, планира да създаде търговско бюро за валутата през юни.