Държавата не спазва финансовите си обещания към науката
Частните инвестиции в научни изследвания надхвърлят публичните

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Държавата не спазва ангажиментите, които сама е поела към финансирането на научни изследвания и без изненада – бизнесът инвестира повече от нея. Като цяло обаче средствата са недостатъчно, особено по отношение на фундаменталните разработки. Това става ясно от Годишния доклад за състоянието и развитието на научните изследвания в научните организации и висшите училища през 2021 г.
В него се посочва, че държавното финансиране за научноизследователска дейност в България през 2021 г. е едва около 0.25% от БВП. Това е далеч от поетите ангажименти в Националната стратегия за развитие на научните изследвания за отделяне на 0.50% от БВП през 2021 г. и 0.70% през 2022 г.
Още по-далеч е от средните за Европейския съюз около 2%.
Според изчисленията бизнесът инвестира повече средства от държавата в научни изследвания. Частното финансиране обаче е насочено към приложни разработки и експериментално развитие, а 95% от средствата остават в предприятията. Фундаменталните изследвания, за които има най-голяма нужда от публично финансиране, са почти без подкрепа.
Докладът подчертава и продължаващото задълбочаване на фрагментацията във и между основните научноизследователски организации, застаряването и постепенната загуба на човешки ресурси и неефективното управление и използване на резултатите в посока комерсиализацията им.
В него се изтъква необходимостта от Закон за насърчаване на научните изследвания и иновации. Очаква се, че той може да създаде по-благоприятни условия както за повишаване качеството на научната система, така и за осъвременяване на подходите за финансиране.