Държавата вече може да поеме контрола над „Лукойл“
Депутатите одобриха длъжността „особен търговски представител“, който ще управлява нефтохима при кризи

Снимка: Depositphotos
Държавата вече може да назначава „особен търговски представител“ в стратегически предприятия, като „Лукойл“ например, и да поеме контрола върху тях при кризи. Това решиха окончателно депутатите днес, приемайки поправката в Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход.
Повече държавен контрол
Предложението е на депутата от „Демократична България“ Ивайло Мирчев, който вкара тази редакция в закона по повод заплахата на „Лукойл“ преди време, че рафинерията в Бургас ще бъде затворена, ако властта в България забрани износа на произведените там продукти.
Целта на промяната е да предостави на държавните институции инструмент, който да им позволи да реагират в сложни ситуации, в каквато например е страната в момента.
Темата беше широко разисквана в парламента днес, като твърдо против възможността държавата да се намесва в работата на „Лукойл“, дори при кризи, се обявиха от „Възраждане“.
Според Мартин Димитров от „Демократична България“ това в въпрос на национална сигурност и обществен интерес.
„Държавата не може да си позволи да бъде изнудвана от никого, но такива текстове трябва да съществуват, защото ако ги няма, нищо не може да се направи в ситуация на крайност, когато трябва да бъдат взети мерки“, коментира той.
ГЕРБ подкрепиха реформата и накратко депутатът Делян Добрев обясни, че ако „Лукойл“ случайно реши да преустанови дейност в България, ако Путин нареди на „Лукойл“ да удари ключа на рафинерията, то тогава държавата може да назначи особен управител и да защити интересите на страната и на работещите там.
Николай Дренчев от „Възраждане“ определи законопроекта като „вреден“ за България и пазара, като по думите му „ние трябва да поощряваме пазара, а не да убиваме съответни предприятия“.
Кой и защо ще може да е „особен търговски представител“
В рискова ситуация държавата ще може да назначава „особен търговски представител“ във всяко търговско дружество, представляващо стратегически обект в сектор „Нефт и нефтопродукти“. Той ще може да поема управлението над дружеството, ако е застрашена националната сигурност, нарушени са международните ограничителни мерки и тези на Европейския съюз, при господстващо положение на пазара и при предсрочно прекратяване на концесионния договор.
Той ще се назначава от министъра на икономиката и индустрията по предложение на Консултативен съвет, който вече е уреден в закона и включва над десет министерства, Агенция „Митници“, НАП, ДАНС, КЗК и др.
„Особеният търговски представител“ ще се назначава за срок от 6 месеца, като той може да бъде удължаван само веднъж. Критериите за това кой може да заема длъжността са: не по-малко от 5 години опит в управление в областта на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход; да няма връзка със съответното дружество; да не е съпруг на лице, участващо в управлението на подобно предприятие.