ЕБВР оряза прогнозата си за растежа на България
Институцията рязко влоши очакванията си за руската икономика, отреждайки ѝ спад с 4,8%

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) понижи прогнозата си за икономическия растеж на България през настоящата година до 0,8%, става ясно от последния регионален доклад за перспективите пред страните, където оперира институцията.
През септември ЕБВР очакваше БВП на страната да нарасне с 2%, продължавайки ускорението си след 1,1% през 2013 г. и предварителни оценки за 1,5% през изминалата. По този начин международния кредитор изравнява прогнозата си с тази, заложена в централния бюджет за 2015 г.
Основен акцент в доклада на ЕБВР е ситуацията в Русия. В него се посочва, че поевтиняването на енергийните суровини нанася сериозен удар върху и без това крехката руска икономика. В допълнение на това, негативните ефекти ще се разпространят в редица страни от Централна, Източна Европа и Азия, които имат значителни стопански връзки с най-голямата икономика в региона. Експертите на банката считат, че БВП на Русия ще се свие с цели 4,8%, което е значително над прогнозирания през септември спад от 0,2%.
В същото време, котировките на петрола вероятно ще са благоприятни за част от страните в региона, които са основно вносителки. Този ефект ще компенсира пониженото външно търсене, основно чрез това в еврозоната.
За 35-те страни, в които ЕБВР оперира и които са представени в изследването, ЕБВР очаква среден спад на икономиките с 0,3%, което е значително по-песимистично от септември, когато институцията публикува средна прогноза от 2% растеж.
Централна Азия е регионът с най-добри перспективи. Средният ръст е 3,5%, а този в Туркменистан и Узбекистан се очаква да бъде 9,7 и 7,8%.
От всички страни следват Мароко – 4,6%, Таджикистан – 4,4% и Грузия – 4,2%. Най-силен спад се отрежда за Украйна – 5%.
ЕБВП предвижда среден ръст от 2,2% за балканските страни (без Хърватия, Гърция и Турция). В тази група само за Сърбия прогнозата е по-скромна от тази за България – 0,5%. Счита се, че румънската икономика ще добави 2,8%, македонската и тази на Косово – 3,5%, а албанската – 2,5%.
Пълният доклад можете да намерите ТУК.