ЕЦБ може да отприщи огромно увеличение на лихвите
В същото време рискът от рецесия е надвиснал над икономиката на региона, докато потребителите се борят с високите цени на енергията

© ECONOMIC.BG / Christine Lagarde/Twitter
Очаква се Европейската централна банка (ЕЦБ) да отприщи серия от повишения на лихвените проценти и да пожертва растежа в региона поради нарастващите разходи за живот, които заплашват да скочат още повече, пише CNBC.
Речта на члена на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел в Джаксън Хоул даде тона на предстоящата политическа среща тази седмица. Тъй като инфлацията в еврозоната се очаква да нарасне до най-малко 10% през следващите месеци и има риск потребителските цени да се повишат рязко, огромното увеличение на лихвения процент със 75 базисни пункта в четвъртък със сигурност е възможно.
Тъй като първоначалните повишения могат да имат по-голямо въздействие върху очакванията за инфлацията, движение от 75 б.п. вероятно ще има смисъл“, заяви главният икономист на Berenberg Холгер Шмидинг в изследователска бележка.
Неотдавнашното спиране на доставките на газ за Европа през газопровода ”Северен поток" не само понижи акциите, а и увеличи риска от рецесия в Европа и повиши доходността по 10-годишните облигации на италианското правителство до 4%. Това е най-високото ниво от средата на юни, преди ЕЦБ да обяви създаването на инструмент против фрагментиране. Високата доходност за Италия – много по-висока от тази в Германия – означава, че правителството в Рим трябва да плаща повече, за да вземе заеми, което изостря опасенията относно огромната купчина дългове.
Инфлацията в еврозоната достигна 9.7% през август и с продължаващия натиск върху цените на енергията се очаква да достигне двуцифрени нива през следващите месеци. В същото време рискът от рецесия е надвиснал над икономиката на региона, тъй като потребителите усещат болезнено високите сметки и намаляват потреблението си, а компаниите се борят с високите цени на енергията.
Въпреки че правителствата частично ще „поемат сметката“, има граници за това до каква степен частният сектор може да бъде защитен от шока“, каза Дирк Шумахер от Natixis.
„Спадът на потребителското доверие до рекордно ниско ниво през последните месеци показва, че домакинствата са наясно с тези ограничения по отношение на държавната подкрепа. Вече има повече доказателства, че компаниите в енергоемките сектори намаляват производството”, допълни той.
Количествено затягане
Поради перспективите за инфлация се очаква ЕЦБ да пожертва растежа, за да запази инфлационните очаквания фиксирани, тъй като това е основният мандат на банката.
Ключов извод от неотдавнашните коментари на служители на ЕЦБ е, че цикълът на нарастване на лихвите ще бъде по-малко чувствителен към рецесия, отколкото си мислехме“, каза главният икономист на Deutsche Bank Марк Уол.
„Повишихме нашата прогноза с 50 базисни пункта до 2.5%. Референтната лихва на ЕЦБ в момента е нула“, допълни той.
Франкфуртската институция вярва, че нейният „неутрален“ лихвен процент – оптимално ниво за стабилна икономика – ще бъде между 1% и 2%. С нарастващия инфлационен риск, Управителният съвет на ЕЦБ вероятно ще трябва да обмисли повишаване на лихвените проценти над това ниво.
Това, разбира се, повдига и въпроса за количественото затягане - което е техническото описание за свиване на баланса на централната банка. Продажбата на активи все още не е обсъждана от ЕЦБ.
Като се има предвид заплахата за доверието в ЕЦБ, ние също се чудим защо не се обсъжда количествено затягане“, заяви Анатоли Аненков от Societe Generale.