ЕЦБ отново повиши лихвите заради инфлацията
Централната банка не даде подробности кога е възможно да се очакват и последващи увеличения

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши лихвените проценти с 25 базисни пункта – ход, който бе очакван предвид устойчивата инфлация. Освен това, от юли ЕЦБ ще спре да реинвестира парите от падежиращия дълг, като постепенно ще излезе от своята програма за закупуване на активи на стойност 3.2 трлн. евро, предава Reuters. до 3.25%
Централната банка на 20-те държави, които споделят еврото, вече е повиши лихвените проценти с общо 375 базисни пункта от миналия юли до сега. Това е най-бързият темп на затягане, но въпреки това все още са вероятни по-нататъшни действия предвид нарастващия натиск върху заплатите и цените.
Повишаването на лихвения процент идва само дни след като банковите данни в еврозоната показаха най-големия спад в търсенето на заеми от повече от десетилетие. Това предполага, че ефектът от предишните повишения на лихвите си проправя път в икономиката и че политиките на ЕЦБ вече ограничават растежа.
Централната банката обаче не даде подробности за бъдещи действия и евентуални нови повишения.
„Управителният съвет ще продължи да следва подход, зависим от данните за определяне на подходящото ниво и продължителност на ограничението“, се казва в изявление на ЕЦБ.
Решенията за лихвените проценти ще продължат да се основават на оценка на перспективите за инфлацията в светлината на постъпващите икономически и финансови данни, динамиката на основната инфлация и силата на трансмисията на паричната политика“, се казва още в изявлението.
Политиците бяха разделени в навечерието на срещата – между 25 и 50 базисни пункта – но пазарите и икономистите бяха заложили в преобладаващата си част на по-малкото увеличение. Те се базираха на по-меките данни през последните седмици и предприетите подобни действия от други големи централни банки.
В подкрепа на аргумента за по-малък ход, икономиката на еврозоната отбеляза ръст през последното тримесечие и банките затегнаха достъпа до кредити, повишавайки риска подобна тенденция да се превърне в пълномащабна кредитна криза и да задържи още повече растежа.
Базовата инфлация също спря да расте – поне за момента.
В допълнение към аргумента за предпазливост, повечето големи централни банки по света сега се движат на стъпки от 25 базисни пункта след големите скокове по-рано, а Федералният резерв на САЩ дори сигнализира в сряда, че може да спре с повишенията.
Като цяло постъпващата информация в общи линии подкрепя оценката на средносрочната инфлационна перспектива, която Управителният съвет формира на предишното си заседание“, казаха от ЕЦБ.
Но подобно на други банки, включително Bank of England, ЕЦБ все още мисли да повишава разходите по заеми няколко пъти преди да достигне пикова лихва от 3.75% по някое време това лято, тъй като инфлацията може да отнеме години, за да се върне към целта от 2%.
Въпреки че общата инфлация спадна рязко спрямо двуцифрените стойности от миналата есен, основният ценови натиск все още се увеличава, което предполага, че ръстът на цените може да се стабилизира над целта на ЕЦБ, освен ако банката не повиши лихвите още повече.
Тези рискове се изострят от свития пазар на труда, особено след като ръстът на заплатите е по-бърз от прогнозирания и безработицата е паднала до най-ниското си ниво.