ЕЦБ запази основната лихва без промяна
Европейската централна банка ще наблюдава инфлацията и пазара на труда и ще реши за промяна през септември

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Европейската централна банка (ЕЦБ) запази без промяна нивото на основния лихвен процент. На днешното си заседание Управителния съвет реши лихвата, при която търговските банки държат парите си на депозит в ЕЦБ, да остане 3.75%. До следващото заседание през септември членовете на УС ще обмислят дали да свалят лихвата.
Решението от днес е в съответствие с пазарните очаквания и запазващата се геополитическа несигурност и продължаващото бързо покачване на заплатите, които тласкат цените нагоре.
Но централната банка каза, че „не се ангажира предварително с конкретен лихвен курс“.
Целта на паричната политика на ЕЦБ е да продължи да ограничава търсенето и по-високите заплати да започнат да се абсорбират от намалените маржове на печалба. Но се отбелязва в съобщението, че „вътрешният ценови натиск все още е висок, инфлацията при услугите е повишена, а общата инфлация вероятно ще остане над целта и през следващата година“.
Инвеститорите ще слушат внимателно пресконференцията на президента на ЕЦБ Кристин Лагард в четвъртък за сигнали за бъдещи намаления на лихвените проценти след първоначалното намаление с четвърт процентен пункт през юни, пише Financial Times.
След обявяването на решението в четвъртък еврото се задържа стабилно, спадайки с 0.1% спрямо долара през деня до $1.0929.
Търговците на суаповите пазари определят шансовете за намаляване на лихвените проценти през септември на 65 процента, което е спад спрямо 73 процента непосредствено преди решението.
ЕЦБ иска повече доказателства, че инфлацията е напът да падне до целта си от 2% до края на следващата година.
Растежът на потребителските цени в еврозоната се забави от пиковите 10.6% през октомври 2022 г. до 2.5% през юни.
ЕЦБ се притеснява от политическите сътресения, особено след като неубедителният резултат от изборите във Франция този месец породи съмнения дали едно ново правителство, което обещава големи разходи във втората по големина икономика в региона, ще тласне инфлацията нагоре.
Освен това има опасения, че очакваната победа на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ през ноември може да допринесе за инфлацията в Европа, като предизвика търговска война.