ЕИБ ще гарантира пред Брюксел за прозрачната структура на БЕХ
Идеята на управляващите от ГЕРБ и техните коалиционни партньори ИТН и БСП е да запазят ЕСО и „Булгартрансгаз“ в структурата на Енергийния холдинг
© ECONOMIC.BG / БТА
Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) се е ангажирала да изготви доклад, който да гарантира пред Европейската комисия, че средствата между Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и „Булгартрансгаз“ се разпределят прозрачно към държавния бюджет. По този начин двете държавни дружества ще могат да останат в структурата на Български енергиен холдинг (БЕХ), въпреки че Комисията отдавна настояват те да са разделени и дори тази реформа беше заложена като задължително условие за получаване на пари по Плана за възстановяване и устойчивост.
За подготвящия се доклад съобщи енергийният министър Жечо Станков на брифинг заедно с вицепремиера Томислав Дончев и финансовия министър Теменужка Петкова. На него от кабинета на ГЕРБ остро разкритикуваха проведената по-рано днес кръгла маса на „Продължаваме промяната“ на тема ПВУ и държавен бюджет.
Това е вторият брифинг на кабинета в рамките на 10 дни, в който Дончев, Петкова и Станков се оплакват от Плана, подаден от правителството на Кирил Петков, в което участваха и сегашните коалиционни партньори на ГЕРБ – БСП и ИТН
„Болезнените“ реформи
Имаме ясен план – ЕИБ да гарантира чрез изготвяне на специален доклад, че има начин, по който двете дружества да продължат да бъдат част от структурата на холдинга с цел запазване стабилността в него и попречване на облигационерите да си поискат 2.5 млрд. предсрочно“.
Според Станков така заложената реформа в Плана за възстановяване и устойчивост ще „докара българската енергетика до банкрут“, тъй като изваждането на двете дружества ще направи облигации за 2.5 млрд. лв. предсрочно изискуеми от кредиторите.
Припомняме, че за да получи втория транш по Плана за възстановяване България трябваше задължително да отдели ЕСО и БТГ от БЕХ – реформа, която сега Станков ще предоговаря.
Енергийният министър обясни и за другата реформа по Плана, която налага 40% намаляване на емисиите във въглищните централи, която според него „означава директно режим на тока на българските домакинства“.
„С нея се поема ясен ангажимент, с който се казва, че имаме лимит колко ток да бъде произвеждан от нашите въглищни централи".
Ангажиментът, който колегите поемат за 10 000 единици емисии ще доведе до факта, че още през ноември месец някой ще каже от Европа на нашите въглищни централи: спрете да работите и тогава действащият енергиен министър, който и да е той, трябва да изтича при вас и да каже „започваме режим на тока“ – 2 часа в бургаска област, 3 часа във варненска, 4 часа в старозагорска“.
Той обясни, че относно въглищните централи нищо не е предоговорено „затова в момента работим сериозно да се справим с тежкото наследство“.
Според Станков реформата, свързана с Пътната карта за климатична неутралност, е „най-невежата реформа и тя съдържа едно голямо нищо – ангажименти, които държавата в стратегически документи е поела години назад“.
Отпадат проекти по ПВУ
Както вече стана ясно по Плана за възстановяване ще отпадат проекти, за които ще стане ясно следващата седмица, обясни вицепремиерът Томислав Дончев.
По отношение на реформите за второто плащане, Дончев обеща те да влязат за обсъждане в зала още месец март, като по думите му най-проблемни са тези в сектор енергетика.
На 7 март, петък, е крайният срок, до който ще се събират окончателните становища от министерствата, а до средата на следващата седмица ще се организира представяне проект по проект, поясни той.
По повод процедурата за ВЕИ за домакинствата Станков обясни, че вече има подписани 700 договора, а до края на месеца се очаква да се подпишат и останалите.
От изказването му стана още ясно, че към март месец, докато действа временния бюджет, няма дупка в бюджета на Фонд сигурност на електроенергийната система и в него пари за предстоящата либерализация на пазара на ток на дребно има.