ЕК одобри 3 млрд. лв. за българските региони
Еврокомисарят Корина Крецу ни похвали, че наваксваме изоставането
Европейската комисия е одобрила останалите 2 оперативни програми (ОП) за България – „Региони в растеж“ и „Околна среда“. С това решение и 7-те ОП на България за периода 2014-2020 г., чиято обща стойност за финансиране по политиката на сближаване на ЕС възлиза на над 15 млрд. лв., вече са приети. Това обяви еврокомисарят по регионалната политика Корина Крецу на съвместен брифинг с премиера Бойко Борисов.
„България е поела в правилната посока за извличането на максимална полза от реалните възможности, които политиката на сближаване на ЕС може да предложи на страната и нейните граждани. Инвестициите за периода 2014-2020 г. са насочени към ключови области, в които има най-голяма вероятност да се създадат работни места и да се повлияе максимално върху подобряването на живота на обикновените хора: подкрепа за малкия бизнес, създаване на система за научни изследвания и иновации в България; подпомагане на младите хора да изградят бъдещето си, както и подкрепа за основната инфраструктура и жизненоважните транспортни връзки“, обясни Крецу.
Според нея сега най-важното е новите програми да бъдат изпълнени ефикасно и навреме. Еврокомисарят отбеляза, че е впечатлена от работата на българските власти за предишния програмен период 2007-2013 г.
„Вече наблюдаваме резултати, тъй като усвояването на еврофондовете е над 75%. Вижда се, че съвместните усилия не са напразни, тъй като преди 6 месеца нивото на усвояване за предишния програмен период беше около 60%. Успяхте да избегнете риска от връщане на средства на стойност 250 млн. евро., но все още остава за още над 1 млрд. евро. Уверена съм, че на базата на решителността си ще направите всичко по силите си. Аз съм тук, за да ви подкрепям“, добави още еврокомисарят.
Според министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова, за да се стигне до одобряването на програмата „Регони в растеж“ управляващите са извървели „труден, дълъг и изпълнен с препятствия път“.
Павлова бе категорична, че програмата предлага революционни за България подходи за изпълнение, които са добре обмислени, оценени, основават се на научените уроци и целят да преустановят грешки, допускани в миналото.
Според нея новата ОП реално ще подкрепи реформите в няколко сектора, а именно – регионално развитие, образование, здравеопазване и социална политика.
„Основната цел е създаване на растеж и заетост в регионите, чрез мерките за градско развитие, регионален туризъм и новите финансови инструменти. Идеята е да се инвестира и в бедните региони, което ще доведе до овладяване на негативните миграционни и демографски тенденция, следствие от засилената миграция към София и големите градове, водеща до обезлюдяване на големи части от България“, посочи Павлова.
Средствата по програмата „Региони в растеж“ са на стойност 2,6 млрд. лв. и са финансирани от ЕС по линия на Европейския фонд за регионално развитие. Заедно с националното съфинансиране общият им размер надхвърля 3 млрд. лв.
Пряка роля в управлението на средствата от ЕС ще имат 39 градски центъра в България. Дейността им ще бъде насочена към устойчивото градско развитие, нисковъглеродната икономика, енергийната ефективност на сградите, интегрирания градски транспорт, социалната и образователната инфраструктура и туризма.
Най-голямата приоритетна ос в ОП е „Устойчиво и интегрирано градско развитие“. По нея финансирането е за 1,6 млрд. лв. Инвестициите ще са насочени към обновяване на градски пространства като улици, площади, пешеходни зони и паркове, съчетани с мерки за модернизация на детски ясли и градини и общообразователни и профилирани училища, социални жилища, социална инфраструктура, спортни съоръжения и подкрепа за културни институции като читалища, театри, опери, музеи, галерии и др.
Мерките включват още енергийна ефективност в жилищни сгради, студентски общежития и публични административни сгради, мерки за насърчаване на частните инвестиции в зони с потенциал за икономическо развитие в тези градове, както и интегрирани проекти за устойчив градски транспорт. Процедурата за кандидатстване ще бъде обявена в началото на юли.
Делегирането на функциите на междинни звена по отношение на избор и оценка на проекти за градско развитие на 39-те общини на градовете реално е спъпка в посока на децентрализацията и увеличаване на правомощията, но и отговорностите на местните власти.
По ОП е предвиден и бюджет от 200 млн. лв. по т. нар. Приоритетна ос 2, които ще се използват за инвестиции в енергийна ефективност в жилищни и публични сгради в 28 малки градове в периферни райони. Процедурата за кандидатстване ще бъде обявена през месец август.