ЕК предложи таван на цените на руския газ
Има пропукване в рамките на Европейския съюз и някои държави определят мярката като неефективна

© ECONOMIC.BG / ЕК
Европейският съюз предложи таван на цените на руския газ в сряда – часове след като президентът Владимир Путин заплаши да спре всички доставки, ако те предприемат такава стъпка. С решението си Брюксел повишава риска най-богатите страни в света тази зима да бъдат на режим на газа, пише Reuters.
Ескалиращото безпокойство заплашва да изпрати до небето и без това високите европейски цени на суровината, добавяйки още разходи към вече изтънелите бюджети на бизнеса и домакинствата. Удар ще понесат и бюджетите на държавите, които поемат частично ценовия удар и трябва да спасяват закъсалите за ликвидност европейски комунални оператори.
Европа обвини Русия, че въоръжава енергийните доставки като отмъщение за западните санкции, наложени на Москва заради нейното нахлуване в Украйна. Кремъл сочи тези наказателни действия като причина за проблемите с доставките на газ, които тя отдава на неизправности на тръбопровода „Северен поток“.
Министрите на енергетиката на ЕС трябва да проведат извънредна среща в петък, за да обсъдят как да се справят с енергийната криза.
Ще предложим таван на цените на руския газ... Трябва да намалим приходите на Русия, които Путин използва, за да финансира тази жестока война в Украйна“, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пред репортери.
По неофициална информация на Politico се обсъжда таван от 50 евро за мегаватчас за руските доставки по тръби. В момента цената на нидерландския хъб TTF е близо 250 евро за мегаватчас.
Комисията също така ще предложи други мерки, включително задължително намаляване на потреблението на електроенергия през пиковите часове и таван на приходите от енергия, генерирана от други източници.
Говорейки по-рано на икономически форум във Владивосток, Путин предвиди хода, като предупреди, че договорите за доставка могат да бъдат скъсани и предупреди Запада, че ще „замръзне като вълча опашка“, цитирайки популярна руска приказка.
Ще има ли политически решения, които противоречат на договорите? Да, просто няма да ги изпълняваме. Няма да доставяме нищо, ако това противоречи на нашите интереси“, каза Путин.
„Няма да доставяме газ, нефт, въглища, мазут – няма да доставяме нищо“, каза Путин.
Европа обикновено внася около 40% от своя газ и 30% от своя петрол от Русия.
Богатите демокрации от Групата на седемте (Г-7) обявиха планове за налагане на таван на цените на износа на руски петрол миналата седмица – ход, който също може да ограничи способността на Русия да осигурява танкери и застраховки от страни извън Г-7.
Пропукване в редиците на ЕС
Въпреки това има признаци на разделение сред членовете на ЕС относно плана за налагане на таван на цените. Чешки министър каза, че той трябва да бъде свален от дневния ред на срещата в петък. Чехия помагат за насочването на дискусиите, тъй като страната е ротационен председател на ЕС.
Според мен това не е конструктивно предложение. Това е по-скоро друг начин да се санкционира Русия, отколкото действително решение на енергийната криза в Европа“, цитира чешката информационна агенция CTK думите на министъра на промишлеността Йозеф Сикела.
Енергийната криза, пред която е изправена Европа, стана по-остра, след като руският „Газпром“ напълно спря доставките на газ през газопровода „Северен поток“ за Германия. Като оправдание компанията каза, че е открила теч на двигателно масло по време на поддръжката миналата седмица.
Путин отхвърли твърденията на Запада, че Москва използва газа като оръжие, за да сломи опозицията срещу нейното нахлуване в Украйна.
Руският президент посочи, че Германия и западните санкции са виновни за това, че тръбопроводът не работи и че Украйна и Полша са решили сами да прекъснат други газови маршрути към Европа.
Той призова Германия да върне турбината за компресорната станция „Портовая“ на газопровода, която ще позволи на Русия да възобнови изпомпването на газ.
Въздействието на скока на цените принуждава компаниите да ограничат производството, а правителствата да харчат милиарди за подкрепа, за да предпазят частично потребителите от въздействието на високите цени.
Около половината от цялото производство на алуминий и цинк е било преустановено в Европейския съюз поради енергийната криза, каза индустриална асоциация в сряда и призова Блока да намали разходите, за да предотврати окончателното затваряне на заводите за производство на метал.
Европейският орган за електроенергийната индустрия призова правителствата да предоставят спешни кредити на енергийни компании, изправени пред недостиг на ликвидност поради нарастващите нужди от обезпечения, тъй като цените на електроенергията се покачват.
В Германия, където правителството изразходва 65 милиарда евро, за да предпази потребителите и бизнеса от скок на цените, проучване показа, че повече от 90% от средните компании виждат нарастващите цени на енергията и суровините като основна или екзистенциална заплаха.