ЕК пое контрола върху износа на ваксини
Целта е да се гарантира, че гражданите на Европа ще получат навременен достъп до ваксините

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Европейската комисия въведе мярка, чрез която ще контролира износа на ваксини извън ЕС на компаниите производители, които се намират на територията на Блока. Целта е да се гарантира, че гражданите на европейското пространство ще получат достъп до вече поръчаните ваксини и ще се преодолее настоящата липса на прозрачност.
Мярката, приета по спешна процедура, влиза в сила от днес и засяга само дружествата, с които ЕС е сключил предварителни споразумения за закупуване, пояснява зам.-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис.
„Държавите членки трябва да подготвят разрешението за износ на ваксина, а ЕК дава своето мнение, но то не е обвързващо. Ако цитирам текста от регулаторния механизъм, държавата членка решава дали да има износ, но съобразявайки се с мнението на ЕК", пояснява тя.
Мярката цели да се установи дали произведените в Европа ваксини се изнасят на фона на закъсняващите имунизационни графици в редица европейски държави, обясни еврокомисарят по здравеопазване Стела Кириакидис.
„Не се защитаваме от никоя държава, не сме нито в конкуренция, нито в надпревара с която и да е страна, състезаваме се единствено с вируса и това е в центъра на всяка наша работа през последната почти една година. С този механизъм защитаваме договорите си за предварителна покупка на ваксини и по този начин гарантираме достъп до ваксини на европейските граждани", добави Кириакидис.
Припомняме, че някои компании, които произвеждат ваксини срещу COVID-19 обявиха, че изпитват логистични проблеми при доставката и производствения процес. В отговор редица държави членки на Блока заплашиха разработчиците с правни дела, ако не спазят сроковете за доставка.
Междувременно от Световната здравна организация пък призоваха компаниите да удвоят производствата си, за да се избегне „борбата за дози“, която очевидно вече се наблюдава според анализаторите.
От Европейската комисия обясниха, че изключение от тази схема ще има за доставките на ваксини като хуманитарна помощ или предназначените за държави по линия на механизма COVAX, както и за съседните на ЕС държави.